Ke kalům z ostravských ropných lagun se přimíchá vápno, vysuší se a jako prášek odvezou ke spálení na sever Čech.

Ke kalům z ostravských ropných lagun se přimíchá vápno, vysuší se a jako prášek odvezou ke spálení na sever Čech. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na skládku u Litvínova míří denně tisíce tun kalů z ostravských lagun

  • 26
Vlaky začaly na Mostecko přivážet kaly z ostravských lagun, do nichž se desítky let ukládal odpad z rafinérské výroby. Na skládku Celio mezi Mostem a Litvínovem se do konce roku přesune 110 tisíc tun materiálu. Ten v následujících šesti letech spálí cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Místním se to nelíbí.

"Nepřijde mi správné, že se to děje, a jako občanovi mi to vadí. Ale jako starosta s tím nemůžu prakticky nic dělat. Doufám, že vše bude probíhat správně a bude se postupovat podle odpovídajících technologií. Budeme vše bedlivě sledovat, a pokud bude jen náznak problému, důrazně se ozveme," uvedl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Laguny na sever Čech

Ostravské laguny jsou odpadiště z chemičky nedaleko ostravského sídliště Fifejdy. Na skládku se ukládal ropný odpad po celé 20. století.

Pro stát nyní zamoření likviduje za miliardy sdružení Čistá Ostrava pod vedením firmy Geosan.

Koncem loňského roku se komořanská teplárna United Energy pokusila získat povolení ke spalovací zkoušce „paliva Geobal 3“ (kaly + vápno + uhlí). Kraj ale její záměr zamítl.

Nyní se odpad z lagun bude skladovat na Celiu u Litvínova a 6 let pálit v cementárně Čížkovice.

Podle ekologů a lékařů je v ostravských lagunách velmi nebezpečný materiál, který obsahuje jedovaté polychlorované bifenyly (PCB), těžké kovy a další látky, které přímo ohrožují zdraví lidí.

"Samozřejmě že pro obec to není nic příjemného. Vždyť spalovnu nikdo nikde nechce. Ale tady cementárna jako spalovna funguje," poznamenal místostarosta Čížkovic Pavel Kimmer.

Ještě v létě hejtmanka Jana Vaňhová důrazně protestovala jak proti ukládání kalů u Litvínova, tak jejich spalování v Čížkovicích. Krajský úřad ale před několika dny povolení pro Celio vydal.

"Vedení kraje i nadále nesouhlasí s tím, aby se ekologická zátěž z jednoho kraje přesouvala do jiného. Odbor životního prostředí ale povolil změnu aspoň s tím, že stanovil přísné podmínky pro skladování i jakost přepravovaného certifikovaného výrobku," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Na odpady bude dohlížet inspekce životního prostředí

Podle Hanáčkové je dovážený odpad pod přísným dohledem a jeho přepravu bude možné při nesplnění podmínek okamžitě ukončit. Jednou z podmínek je například pravidelný monitoring a zkoušky v akreditovaných laboratořích.

"Budeme v průběhu navážení odpadu, jeho skladování a následného spalování provádět přísné kontroly, tak aby bylo s odpadem nakládáno pouze podle zákona a platných povolení," ujišťuje ředitelka ústeckého pracoviště České inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Cementárna Lafarge v Čížkovicích má se spalováním tohoto typu odpadu zkušenosti a má platná všechna potřebná povolení.

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených
Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených...
Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených

Materiál z lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic.

"Palivo tohoto typu běžně energeticky využíváme již několik let a vlivem vhodné technologie se jedná o jeden z nejšetrnějších způsobů likvidace starých ekologických zátěží. Celá likvidace je záležitostí řádově na několik let. Energetické využívání tohoto paliva bude probíhat postupně - zhruba pět až šest roků," řekla mluvčí firmy Milena Hucanová.

Vzniknou Litvínovské laguny, tvrdí bývalý ředitel Geosanu

Ředitel ostravského odštěpného závodu státního podniku Diamo Josef Havelka poznamenal, že čížkovická cementárna byla jediná v České republice, která byla ochotná spálit kaly z lagun doplněné vápnem ve svém zařízení.

"Jako jediná má také ve svém okolí skládku nebezpečných odpadů, kde je možné palivo vyskladnit v souladu se zákony zajišťujícími ochranu životního prostředí a postupně odsud je odvážet ke spálení do cementárny," řekl Havelka. V Moravskoslezském kraji podle něj podobná zařízení nemají spalování odpadů schválené.

Se způsobem likvidace nesouhlasí Aleš Grof, který byl v době podpisu smlouvy na sanaci lagun obchodním ředitelem firmy Geosan, jež má sanaci na starosti. "Převážené palivo nesplňuje požadavky evropské normy, která je platná i v Česku. Pokud by toto palivo překročilo hranice naší republiky, bylo by označeno za nebezpečný odpad a navráceno zpět," tvrdí.

Nelíbí se mu ani to, že odpad bude skladovat soukromá firma. "Je naprosto reálné, že tato společnost vstoupí do likvidace a pak v Litvínově zůstanou všechny jedy, které se tam dnes, za státní peníze, se souhlasem ministerstva financí z Ostravy vozí. Ostravské laguny jsou sanovány tak, že budou vytvořeny Litvínovské laguny," konstatoval Grof.

Skládka Celio (čedvená) a cementárna Čížkovice (modrá)

Skládka Celio (čedvená) a cementárna Čížkovice (modrá)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue