Britská dolní sněmovna při projednávání skandálu s výdaji (18. května 2009)

Britská dolní sněmovna při projednávání skandálu s výdaji (18. května 2009) | foto: Reuters

Na skandální výdaje britských politiků si posvítí i Scotland Yard

  • 12
Skandálem s poslaneckými výdaji ve Velké Británii se bude zabývat i policie. Scotland Yard oznámil, že zahájil vyšetřování a prošetří nejpodezřelejší náhrady. Dolní sněmovna ve čtvrtek zveřejnila na internetu výdaje, které si přes šest set poslanců nechalo proplatit za poslední čtyři roky. Data jsou ale neúplná.

Dosud britští poslanci kvůli mnohdy absurdním výdajům rezignovali, vraceli šeky a čelili obrovské ostudě. Ode dneška jim hrozí i policejní vyšetřování a možná i trestní stíhání. Scotland Yard si totiž posvítí na ty nejpodezřelejší případy.

Podle deníku The Times by se mohl zaměřit například na labouristické poslance Davida Chayotora a Elliota Morleyho. Ti žádali náhrady za neexistující hypotéky. Chaytor hodlá zaplatit zpět do britské kasy 13 tisíc liber, nechával si totiž proplácet měsíčně 1 175 liber za hypotéku i potom, co ji už splatil. Morley se dopustil podobného "prohřešku". Oba s vyšetřováním souhlasí a slibují spolupráci.

Neúplné údaje

Zatím není jasné, zda bude některý z poslanců trestně stíhán. Britští daňoví poplatníci proplatili svým politikům mnoho bizarních nákladů, včetně konzerv pro psy či výměnu trubek pod tenisovým kurtem. Technicky vzato ale poslanci neporušili zákony, systém tak byl totiž nastaven.

Výjimkami je krácení daní při častém střídání poslaneckých bytů, na ty lze ale těžko přijít. Přestože totiž sněmovna zveřejnila ve čtvrtek na webu výdaje poslanců za poslední čtyři roky, moc to nepomohlo. Nejsou totiž úplné. Internetové stránky, údajně kvůli bezpečnostním důvodům, třeba neuvádí adresy bytů a domů, jejichž údržbu si mohou nechat poslanci proplatit.

Speciálně ustavená jednotka metropolitní policie a Scotland Yardu se rozhodla, že je nyní třeba věc pořádně prošetřit. Skandál s poslaneckými výdaji plní stránky britských novin už od začátku května. Poslanci od té doby vrátili do státní kasy už půl milionu liber, někteří z nich odstoupili nebo oznámili, že nebudou znovu kandidovat. - přečtěte si Kvůli skandálu s výdaji rezignuje i předseda britské Dolní sněmovny

Další zajímavá odhalení

Britská dolní sněmovna zveřejnila ve čtvrtek poslanecké náhrady a přestože nejsou úplné, přinesly další zajímavé informace. Vyšlo například najevo, bývalý premiér Tony Blair si pár týdnů před odchodem z funkce i parlamentu v roce 2007 nechal zaplatit 7 tisíc liber za opravu střechy. Šéf konzervativců David Cameron vyúčtoval 99 pencí za odstraňovač kancelářských sponek (Cameron slíbil, že vrátí skoro tisíc liber, které si nechal proplatit v rámci svých poslaneckých náhrad), stínový konzervativní ministr obrany Liam Fox předložil dvakrát stejný účet na 1 401 liber, stínový ministr financí George Osborne naúčtoval 47 liber za dvě DVD s vlastními projevy, liberální demokrat Lembit Opik utratil 29,98 libry za dvě paruky.                                                                   (Zdroj: ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video