Generál ve výslužbě Wesley Clark.

Generál ve výslužbě Wesley Clark. | foto: Profimedia.cz

Na sjezdu ČSSD promluví i slavný generál Wesley Clark

  • 29
Hostem dnešního sjezdu ČSSD bude slavný generál Wesley Clark, jenž si se straníky asi moc neporozumí. Stojí za nezávislostí Kosova, souhlasí s radarem. Před deseti lety by asi hravě zvítězil v anketě o největšího jestřába mezi americkými generály. Moc se od té doby navenek nezměnil: stejný ostrý pohled, stručné odpovědi.

Jen za jestřába ho považovat už nelze, slovo "dialog" se v jeho odpovědích objevuje často. Takový je kdysi čtyřhvězdičkový americký generál Wesley Clark, který včera zavítal do Česka na pozvání Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci. Ta mu dohodla, že dnes promluví i na sjezdu ČSSD.

Znáte osobně Jiřího Paroubka nebo někoho z vedení ČSSD?
Neznám. Měl bych snad?

Tak posuďte sám. Lídři ČSSD odmítají radar, s nímž vy souhlasíte. Chtějí stáhnout vojáky z Afghánistánu, vy však tamější spojeneckou akci podporujete. A hlavně: ostře odmítají nezávislost Kosova, na níž jste se přitom právě vy jako architekt tamější války před deseti lety zásadně podepsal.
Oni mě pozvali, abych jim předestřel svoje názory. Já si to vysvětluji pozitivně, jako výraz jejich zájmu. Od toho politické strany přece jsou, v nich se lidé spojují, tam se mísí názory, jak věci měnit. Rád tedy to pozvání promluvit na jejich sjezdu přijímám. A nezaobírám se tím, jestli se mnou budou souhlasit.

Jenže oni vás mohou vydávat za ukázku vlastní důvěryhodnosti. Ve smyslu: Podívejte, dokonce i slavný generál Wesley Clark nás podržel.
Když někdo k někomu promluví, tak to tomu druhému ještě nepřidává na důvěryhodnosti. Oni mě vyslechnou a pak se rozhodnou, jestli se tím budou inspirovat. A navíc, rád přijmu pozvání i od pravicových stran nebo třeba zelených. Nehledejte v tom žádnou výlučnost.

Kdy jste v USA naposledy promluvil k republikánům, svým politickým odpůrcům?
Naposledy v pátek minulý týden, bylo to na jednom setkání republikánských podnikatelů v Las Vegas. Zajímaly je moje názory na národní bezpečnost USA a současné ekonomické potíže. Je pro mě čest, když mohu k republikánům promluvit.

Proč?
V USA se teď snažíme překlenout hluboké stranické příkopy v diskusi o tom, jak dál. Záleží na tom velmi prezidentu Baracku Obamovi, to určitě víte.

Jak hodnotíte nový vítr v americké zahraniční politice? Radar byl zjevně dán k ledu, protože USA věří v dohodu s Íránci.
Nemyslím si, že bychom se měli zdráhat hovořit s protivníky. Zahájit s Íránem dialog by byla dobrá věc, to nakonec sám tvrdím už léta.

Navrhujete vést dialog s režimem, který tajnůstkářsky zbrojí a vyžívá se v útočné rétorice, bez jakýchkoliv podmínek?
Ano, přesně tak. Podmínkou má být pouze připravenost k tomu, abychom si sedli ke stolu. Ale nesmí jí být požadavek, aby přestali dělat to, z čeho je podezíráme. To má být cílem rozhovorů, ne podmínkou.

Už nebudeme jen hrozit

To má zafungovat zrovna u Íránců?
Naše vztahy s Íránem jsou zamrzlé už třicet let, od tamější islámské revoluce. Írán je v očích amerických obyvatel nepředvídatelným režimem, prostě hrozbou. Ale já jsem velmi rád, že vidím, že nová Obamova administrativa chce s nimi zahájit dialog, na rozdíl od toho, kdy představitelé našeho státu jen přišli do práce a začali rozšiřovat hrozby.

Proč tedy souhlasíte s radarem?
Velmi oceňuji podporu tomu projektu ze strany české vlády, obětovala se pro to. Ale podívejme se také, čeho můžeme teď dosáhnout jiným přístupem k Íránu.

Wesley Clark

Loni se o generálu ve výslužbě Wesley Clarkovi v USA hodně spekulovalo jako o možném kandidátovi na viceprezidenta po boku Baracka Obamy.

Před pěti lety se Clark sám ucházel o šéfovský post v Bílém domě, účastnil se demokratických primárek a v jednom státě zvítězil.

Clark je v Evropě znám z doby, kdy jako vrchní velitel NATO řídil spojenecký útok na Kosovo a Srbsko v roce 1999.

Je veteránem z Vietnamu, kde byl těžce zraněn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video