Na severu Čech utonuli už čtyři muži

Liberecký kraj - Záchranáři nepamatují, že by před začátkem prázdnin utonuli během tří týdnů na Liberecku a Českolipsku čtyři muži. Výjezdy zdravotníků, kteří pomáhají tonoucím či těm, co se ve vodě zranili, v poslední době přibývají. "Těchto výjezdů jsme měli ve srovnání se stejným obdobím loňského roku mnohem více," potvrdil náměstek liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík.

První letošní oběť si vyžádal rybník Kačák v Krásné Studánce. "Třiapadesátiletého muže vylovili profesionální hasiči a potápěči až druhý den navečer, ačkoli svědci ho viděli podnapilého naposledy na břehu o čtyřiadvacet hodin dříve," připomněla případ z osmnáctého června liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

O pět dní později utonul v Zákupech pětadvacetiletý muž. I tady policisté vyloučili, že by jeho smrt zavinil někdo jiný. "Byla tam společnost, slavili, mládenec se vsadil s dalším, že koupaliště přeplave, skočil do vody a zřejmě špatně odhadl své síly," řekl tehdy operační důstojník českolipské policie.

Minulý víkend skončilo tragicky koupání tří mužů v Šolcově rybníku v Raspenavě. "Tři kamarádi se snažili přeplavat rybník, jeden plaval pomaleji," řekla Suchánková. "Když byl téměř u břehu, zavolal, že nemůže." Jak dodala, kamarádi plavali k němu, ale starší muž se už ponořil pod vodu. Kamarádi ho sice vytáhli na břeh, ale už ho nedokázali zachránit.

Tuto sobotu vytáhli utonulého dvaadvacetiletého mladíka z Máchova jezera českolipští profesionální hasiči a potápěči. "Brali jsme s sebou i člun, ale když jsme přijeli na místo, na hladině už jsme mladíka neviděli," uvedl ředitel českolipské záchranky Jaroslav Popelka.

Nejčastější příčiny utonutí
Podle Mackovíka plavci často přecení své síly, a proto nedoplavou. Jiní se začnou topit poté, co si při skoku do mělké vody poraní páteř nebo hlavu a začnou ztrácet vědomí. "Vrtulníkem jsme do nemocnice nedávno přepravili dva muže, oba skočili do mělké vody, v takovém případě si lidé často zraní hlavu nebo páteř," upřesnil Mackovík.

Nebezpečné také je, když se někdo opije a pak se rozhodne přeplavat celý rybník. "Podnapilý člověk lehce v hloubce ztratí orientaci, lokne si vody a začne se topit," dodal Mackovík. "Obzvlášť riskantní je koupání v noci, kdy ho ostatní ve tmě nevidí a nemohou mu pomoci."

Záchranáři vodu hlídají
Správce pláže Doksy Zdeněk Kraus z firmy Regio potvrdil, že plavčíci už jsou lidem k dispozici. "Jakmile je teplo a my vybíráme vstupné, tak plavčíci jsou na místě," řekl Kraus. "Od sedmnácti hodin se však už lidé koupou na vlastní nebezpečí."

Také na mšenské přehradě v Jablonci nad Nisou dohlížejí na bezpečnost lidí ve vodě o víkendu a o svátcích členové vodní záhranné služby. "Na břehu je asi třicet cedulí, kde je uvedená tísňová linka, kam mohou volat, kdyby se něco stalo," řekl Zdeněk Rieger. "Toto číslo je 0607962515." Jak dodal, vodní záchranáři slouží v tyto dny od devíti do osmnácti, případně dvaceti hodin. Bývá jich tu šest až osm, pokud se však ochladí, tak méně. "Vloni tu nikdo přes den neutonul," připomněl Rieger.


Video