Na SARS poprvé zemřeli mladí lidé

  • 31
Lékaři na celém světě se snaží najít účinný lék na záhadnou nemoc SARS. Jejich dosavadní teorie jim však nabourali hongkongští lékaři, kteří o víkendu ohlásili smrt šesti mladých lidí. Doposud totiž na akutní syndrom dýchacích cest umírali starší lidé nebo vážně nemocní pacienti.

V Hongkongu už na SARS zemřelo čtyřicet lidí, většinou se však jednalo o vyšší ročníky nebo pacienty trpící nemocemi srdce nebo ledvin. Avšak šest z osmi úmrtí zaznamenaných za víkend byli lidé od 35 do 52 let.

Hongkongští představitelé původně tvrdili, že většina pacientů, kteří nemají žádná doprovodná onemocnění, podle všeho dobře reaguje na léčbu protivirovými léky a steroidy.

Lékař z hongkongské nemocnice v rozhlase přiznal, že někteří z mladých pacientů přišli do nemocnice ve vážném stavu a ten se zhoršoval i přes intenzivní léčbu. Lékaři se proto snaží zjistit, co u nich mohlo nemoc způsobit.

V Hongkongu je nyní 1150 případů SARS. Nové případy se objevují každým dnem. Zdravotníci studují kromě nových způsobů léčby i využití tradiční čínské mediciny.

Na SARS umírá stále více lidí
Počet případů výskytu infekční nemoci SARS a počet pacientů, kteří na nemoc zemřeli, se stále zvyšuje. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že ve světě už na akutní syndrom dýchacích cest zemřelo nejméně 130 lidí, nemocných je přes 3100.

Jiskrou naděje, že se šíření záhadné nemoci podaří zastavit, je zpráva
kanadských vědců z Vancouveru. Oznámili, že se jim podařilo izolovat genom koronárního viru, jenž je možná původcem SARS.

Nemoc propukla loni v listopadu v jižní Číně, poté se rozšířila do Hongkongu, Singapuru, Vietnamu, Kanady a v posledních týdnech i do dalších zemí.

WHO vyslala minulý týden skupinu expertů do čínské provincie Kuang-tung. Experti z místa ohlásili, že epidemie zřejmě dosáhla svého maxima a je na ústupu.

Jedenáct laboratoří WHO v různých zemí světa se čtyřiadvacet hodin denně zabývá virem SARS a snaží se určit léčebnou terapii. Výkonný ředitel WHO pro přenosné nemoci David Heymann nicméně přiznává, že zatím nelze provést nejmenší prognózu o šíření nemoci.


Malajsie se Číňanům uzavřela
Malajsie zakázala vstup turistům z pevninské Číny. Chce tak zabránit šíření SARS, která byla poprvé zaznamenána právě na jihu Číny.

Úřady v malajsijské metropoli Kuala Lumpur oznámily, že malajsijské velvyslanectví v Číně zatím přestalo vydávat turistická víza.

Do země mohou pouze Číňané, kteří přijíždějí ve vládních delegacích nebo obchodně, ale musí mít zdravotní potvrzení, že smrtelnou nákazou netrpí.

Od cest do Hongkongu, kde se nemoc rovněž šíří, odrazují své občany Filipíny. Původně tamní ministr zahraničí oznámil, že vláda hodlá cesty do Hongkongu, odkud se nyní vrátilo na 153 tisíc dělníků, zakázat.

SARS možná už pronikl i na další kontinent - do Afriky. V karanténě skončil po návratu z Hongkongu 62letý Jihoafričan.

Druhý případ podezření na SARS hlásí i druhá nejlidnatější země světa - Indie. Lékaři tu drží v karanténě 48letého sofwarového odborníka, který se vracel z Austrálie přes Singapur a trpí vysokou teplotou. Od pondělka leží v nemocnici v Bombaji 23letá Američanka.

Novou formu zápalu plic by mohli podle nové teorie přenášet také švábi (více zde). Odborníci se dosud domnívali, že se choroba přenáší tělesným dotykem a kapénkami. Někteří už ale nevylučují, že se šíří i vzduchem.

WHO má zprávy, že by se nemoc mohla rozšiřovat také na toaletách nebo kanalizací.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue