Na rakovinu s paprsky, ale jinak

  • 1
Údržbář Mort Levy z Kalifornie nebyl ve svém životě ani den nemocný - dokud u něho nezjistili rakovinu prostaty. Před dvěma roky podstoupil desetitýdenní odbornou radiační terapii v rakovinovém centru Memorial Sloan-Kettering v New Yorku, jedné z mála nemocnic, která nabízela léčení. Jeho nádor byl úspěšně odstraněn a Levy se vrátil do práce.

"Hodně jsem pátral," říká 72letý Levy. "Jiné možnosti se mi nelíbily, nechtěl jsem chirurgický zákrok ani lokální ozáření - je s tím příliš mnoho komplikací." Tak byl léčen stále populárnějším postupem, nazývaným radiační terapie s modulovanou intenzitou (IMRT), při které se využívá počítačové zobrazování, aby bylo možné zaměřit paprsky na nádor a předešlo se poškození zdravých orgánů a tkání.

Protože jsou ozařovací paprsky přesnější, lékaři mohou nasadit více energie ničící rakovinu než u obvyklého ozařování. Zároveň se omezí vedlejší účinky jako ztráta vlasů, sucho v ústech, poškození žláz nebo problémy s konečníkem. Studie prokázaly, že vyšší dávky radiace zlepšují míru léčení a omezují komplikace.

A tak se stále více nemocnic, asi čtyřicet ve 23 státech, vybavuje IMRT. To ovšem vyžaduje nákladnou odbornou přípravu. Nadto tento způsob léčby hrozí zavedením vyšších pojišťovacích náhrad. Richard Levy, prezident společnosti Varian, největšího výrobce radiačního zařízení, nicméně ohlašuje, že cílem je, aby počet nemocnic požívajících tuto technologii stoupl až na 200.

Výskyt rakoviny všeho druhu vzrůstá o tři procenta ročně. Podle Americké společnosti pro rakovinu je ročně diagnostikováno asi 1,2 milionu případů rakoviny. Náklady na její léčení dosahují ročně 60 miliard dolarů, z toho 1,4 miliardy padne na radiační terapii.

IMRT se používá stále častěji proti rakovině prostaty a rakovinovým nádorům v hlavě a šíji a postupně i proti nádorům v hrudi a na plicích.  Zesilování radiace umožňuje, aby svazky radioaktivních paprsků zasáhly pohybující se cíl, když pacient dýchá, což platí zejména pro nádory v žaludku a na plicích.

Radiační terapie byla zavedena ve třicátých letech, ale tehdy šlo o hrubý silový přístup, jako když se hodí atomová bomba na město. "Příštím úkolem je usnadnit odstraňování nádorů tak, aby se z toho stala operace stisknutím tlačítka. Ještě u cíle nejsme, ale udělali jsme obrovský pokrok v tomto směru," říká Levy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video