Vladimir Putin a Ťiang Ce-min

Vladimir Putin a Ťiang Ce-min - Ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě Pekingu prohlásil, že Rusko a Čína budou reagovat, pokud Spojené státy uskuteční svůj plán protiraketové obrany. Jeho slova potvrdila i čínská hlava státu Ťiang Ce-min (18. července 2000). | foto: reuters

Na protiraketovou obranu USA budeme reagovat, řekl Putin

Při návštěvě ruského prezidenta Vladimíra Putina v Číně si obě země opět padly do noty. Putin spolu s čínským prezidentem Ťiang Ce-minem vyzvali mezinárodní společenství, aby se postavilo proti americkému projektu protiraketové obrany, který označili za ohrožení světové strategické rovnováhy.
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že obě země budou reagovat, pokud Spojené státy svůj plán protiraketové obrany uskuteční. Ve společném prohlášení prezidenti uvedli, že zemi, která takový plán prosazuje, je nutno stále bedlivě sledovat.

Hlavní body rusko - čínského summitu
Podstatou plánu protiraketové obrany USA je dosáhnout jednostranných vojenských a bezpečnostních výhod.
Provedení tohoto projektu bude mít ty nejvážnější následky nejen pro bezpečnost Ruska, Číny a dalších zemí, ale i pro bezpečnost Spojených států a globální strategickou stabilitu.
Jakékoli narušení  Smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany z roku 1972 vyvolá nové závody ve zbrojení.
Začlenění Tchaj-wanu do jakéhokoli cizího protiraketového obranného systému je v každém případě nepřijatelné a vážně
podlomí stabilitu regionu.
Čína a Rusko budou pokračovat v těsné spolupráci v těchto otázkách.
Čína a Rusko posílí své vztahy v oblastech, které se k tomu vztahují, aby zabezpečily svou vlastní národní bezpečnost stejně tak jako bezpečnost daného regionu a světa v souladu s mezinárodními závazky přijatými oběma zeměmi.
Oba představitelé východních velmocí vyzvali zbývající svět, aby proti tomu "přijal opatření, která jsou nutná".

Obě země uzavřely pakt, v němž potvrdily svou nespokojenost a obavu před americkými plány umístění strategických raket v Severní Americe a Asii.

"Americký plán vytvořit Mezinárodní raketový obranný systém je pouze jednostranná obranná výhoda," praví se v textu dohody.

Obě země se obávají, že americký národní systém protiraketové obrany vyvolá nové závody ve zbrojení a hlavně že oslabí jejich schopnost jaderného odvetného úderu. Číně se nelíbí možnost rozšíření štítu nad Tchaj-wan, protože by jí to mohlo zabránit účinně vojensky zasáhnout v případě, že ostrov oficiálně vyhlásí nezávislost.

Rusko a Čína by mohly vytvořit protiváhu Spojeným státům
Případné spojenectví Ruska a Číny by vytvořilo přirozenou protiváhu Spojeným státům, které nyní bezkonkurenčně dominují světové politice.

Očekává se, že vzájemné sbližování Ruska a Číny přinese při Putinově návštěvě plody v podobě výstavby plynovodu ze Sibiře do Číny. Prezidenti by měli podepsat smlouvu.

Agentura Nová Čína v pondělí oznámila, že objem vzájemného obchodu vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně o 31,56 procenta na 3,56 miliardy dolarů. Označila to za zklamání, protože do roku 2000 se plánoval.

Putin byl Ťiangem přijat s velkou slávou u Paláce lidu, mohutného sídla čínského parlamentu na proslulém náměstí Brány nebeského klidu. Při nezbytné formalitě v podobě přehlídky čestné stráže bylo vystřeleno 21 dělových ran.

Putin sbírá hlasy proti americkému "deštníku"
Ruský prezident, kterého doprovází místopředseda vlády Ilja Klebanov a ministr obrany Igor Sergejev, odletí z Číny ve středu, aby pokračoval ve své asijské cestě. Zavítá jako vůbec první nejvyšší představitel ruského či sovětského státu do Severní Koreje. Ta je také známa jako zarytý odpůrce amerického ochranného protiraketového štítu, který je pro Rusko, Čínu a Severní Koreu technologicky i finančně nedosažitelný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video