Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura na říjnové schůzi Poslanecké sněmovny.

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura na říjnové schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

Lidé nechtěli loupežný kapitalismus, kritizuje Okamura dění po roce 1989

  • 147
Předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura ostře zaútočil na změny, které v tehdejším Československu nastaly po listopadu 1989 po pádu komunistického režimu. „Dobré je připomenout, že si žádný normální člověk nepřál loupežný kapitalismus tak, jak ho nastartovala devadesátá léta,“ napsal na Facebook a svůj názor hájil i ve Sněmovně.

„Myslím, že je fakt, že na převratu pracovali agenti StB, stejně jako to, ze Čalfa a další komunisté pracovali pro Václava Havla. Kromě této fronty tu ale byly miliony nespokojených lidí, kteří chtěli změnu a kteří byli zneužiti,“ tvrdí Okamura.

Na tiskové konferenci Úsvitu politik, jemuž se před rokem podařilo s jeho hnutím dostat do Sněmovny, prohlásil, že to, co se v roce 1989 v Československu odehrálo, nebyla žádná spontánní akce. „Podílelo se na ní mnoho agentů StB a KSČ,“ prohlásil Okamura. Argumentuje tím, že se i po pádu komunistického režimu polistopadoví politici opírali o významné členy KSČ.

Myslíte si, že se na převratu v roce 1989 podíleli také agenti StB, jak tvrdí Okamura?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 5. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1967
NE
NE 250

Připomněl československého premiéra po listopadu 1989, právníka Mariana Čalfu. I z privatizace v devadesátých letech podle Okamury profitovali významní členové komunistické strany. A lidé v zemi byli podle něj zneužiti předlistopadovou garniturou.

Po úspěchu v loňských volbách do Sněmovny se už strana Tomia Okamury, který marně usiloval i o účast v přímé volbě prezidenta, neprosadila. Propadla jak v eurovolbách, tak v senátních i komunálních volbách. A aktuální průzkumy veřejného mínění nepřisuzují straně, která má čtrnáct poslanců, šanci, že by mohla znovu získat přes pět procent hlasů a obhájit tak v příštích volbách pozici ve Sněmovně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue