Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) při jednání pražského zastupitelstva. (24.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) při jednání pražského zastupitelstva. (24. listopadu 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Primátor Svoboda dohodl s TOP 09 novou koalici, v čele radnice zůstává

  • 448
Pražský primátor Bohuslav Svoboda podepsal novou koaliční dohodu s TOP 09. Hned se k ní připojilo jemu loajálních osm zastupitelů ODS, až později zbytek klubu a večer novou koalici potvrdilo i vedení pražské ODS. Svoboda, za kterého se výrazně postavil premiér Petr Nečas zůstává primátorem, TOP 09 má v jedenáctičlenné radě nejtěsnější většinu.

Události na pražském magistrátu měly ve čtvrtek velký spád a režii měl pevně v rukou primátor Svoboda, který zvolil takovou cestu k nové koalici s TOP 09, aby ji nemohla zhatit část ODS z minulých let navyklá na úzkou spolupráci s ČSSD . Brzy ráno za Svobodou přišli Zdeněk Tůma s Tomášem Hudečkem a dvěma dalšími zástupci krajských orgánů TOP 09 s nabídkou na uzavření koaliční dohody, která zachovává pro ODS post primátora a křesla v radě rozděluje v poměru 6 pro TOP 09 a 5 pro ODS.

"Svůj návrh zdůvodnili tím, že za rok působení jsme splnili povinnosti pravicových radních a vysloužili si jejich důvěru," řekl Svoboda. Návrh podepsalo 26 zastupitelů za TOP 09 a za ODS se ke koaliční dohodě zpočátku připojilo "Svobodovo křídlo" v zastupitelstvu, tedy 9 zastupitelů z 20.

Nová koalice tak už v té chvíli měla podporu 35 členů zastupitelstva ze 63. Později, když Svobodův postup jednoznačně podpořil premiér Petr Nečas, se pod koaliční dohodu podepsal i šéf pražské ODS Boris Šťastný, kterého Svoboda při vyjednávání s TOP 09 obešel.

Šťastný zároveň vyzval ostatní zastupitele za ODS, ať ho následují a smlouvu také podepíší. Většina z nich, až na tři, to udělala. Smlouvu hned nepodepsali jen Rudolf Blažek, Dalibor Mlejnský a Marie Kousalíková. Mlejnský a Blažek o něco později svůj postoj změnili a smlouvu také podepsali.

Nejdéle váhala Kousalíková. "Nemám problém s koalicí s TOP 09, ale zásadně nesouhlasím s procesem, kterým byla uzavřena. Takto se ODS nikdy nechovala," řekla iDNES.cz starostka Prahy 6. Před rokem to byla přitom ona, kdo s koalicí s ČSSD nesouhlasila a chtěla vládnout s "topkou".

Na zastupitelstvu nová koalice odvolala čtyři členy rady za ČSSD a do rady naopak nastoupila šestice zástupců TOP 09. (více zde) Večer koaliční dohodu jednomyslně schválila regionální rada ODS a Kousalíková smlouvu podepsala také. ""V tuto chvíli mám pocit, že ty dva proudy zmizely a máme jednotnou ODS," řekl Svoboda, po jehož boku stáli Šťastný a premiér Nečas.

Premiér Nečas koaliční dohodu jednoznačně podpořil

Rozdělení sil na pražské radnici

ODS bude mít v pražské radě post primátora, dva náměstky a dva radní, TOP 09 dva náměstky a čtyři radní, uvádí předběžná koaliční smlouva. Plné znění smlouvy čtěte zde.

Už ráno Svoboda svůj postup konzultoval právě s Nečasem, který mu vyslovil plnou podporu. "Podle jeho názoru tato koaliční dohoda zvěrohodní ODS nejen v Praze, ale i v celé republice," uvedl primátor.

Nečas návrh dohody s TOP 09 razantně podpořil i ve vyjádření pro iDNES.cz a postavil se jasně za Svobodu. Hned také vyzval všechny ostatní zastupitele ODS, ať Svobodu následují. "Považoval bych za šílený sebevražedný krok klubu pražských zastupitelů za ODS, kdyby takto dobrou politickou nabídku odmítl z nějakých formálních důvodů," řekl iDNES.cz ještě před jednáním zastupitelstva Nečas (více čtěte zde).

Šťastný večer před dohodou mluvil o chystaném "puči"

Pražští zastupitelé ODS jsou totiž už delší dobu rozděleni na dvě skupiny. Jedenáct z dvaceti zastupitelů stálo dosud na straně šéfa pražské ODS Borise Šťastného a v různých sporech příliš primátora nepodporovali.

Šťastný na on-line nedorazil

Boris Šťastný měl ve 13 hodin on-line odpovídat čtenářům iDNES.cz, ve čtvrtek dopoledne ho však nakonec odmítl. Uvedl, že není vhodná doba.

Šťastný také ještě ve středu večer iDNES.cz říkal, že se obává "puče v ODS" při čtvrtečním jednání zastupitelstva a mluvil o hrozbě "sarajevského atentátu číslo dvě". Termín Sarajevo používala část ODS od podzimu 1997, když Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali k odchodu tehdejšího premiéra Václava Klause kvůli nejasnému financování občanských demokratů, když byl v bosenském Sarajevu.

"Mnoho měsíců se v kuloárech šuškalo, že má část lidí z klubu ODS, konkrétně pan primátor Svoboda, vyjednávat za zády stranických orgánů a bez jakéhokoli mandátu ať už klubu zastupitelů, regionální rady či regionálního sněmu ODS," řekl iDNES.cz Šťastný.

"Získal jsem reálné informace, že na čtvrtečním zastupitelstvu by mohlo k něčemu dojít, a proto jsem se rozhodl zasáhnout. To je vysvětlení, proč jsem na zasedání regionální rady přišel s návrhem ukončit spolupráci s ČSSD a zahájit jednání s TOP 09," vysvětlil Šťastný dodatečně svůj pondělní postup, když v pražské ODS navrhl a prosadil ukončení koalice s ČSSD. (více zde)

Ve čtvrtek večer po jednání regionální rady ODS stál Šťastný po boku Svobody a Nečase přesvědčovali novináře, že pražská ODS bude jednotná.

, , , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video