Na pozemšťany zablikají vlasatice

Leden a únor nabídne milovníkům noční oblohy možnost sledovat dvě jasné komety. Ty by měly být tak nápadné, že je bude možné pozorovat i bez dalekohledu. Pro Zemi ale nebude "kosmická podívaná" představovat žádné nebezpečí.

Na rozdíl od desítek jiných "slabých" komet, které astronomové každoročně pozorují obřími dalekohledy, by měly být oba objekty vidět pouhým okem.

Za poslední desetiletí nás navštívily tři takto jasné komety - v letech 1996, 1997 a loni na jaře.

První z nich bude kometa C/2002 X5 (Kudo-Fujikawa). Tu objevili 13. prosince 2002 japonský astronom Tetuo Kudo. O den později ji nezávisle na nebi našel Shigehisa Fujikawa.

Vidět bude nad severozápadním obzorem večer mezi půl šestou a šestou hodinou a ráno mezi šestou a půl sedmou nad severovýchodním obzorem na pomezí souhvězdí Herkula a Lyry.

Jevit se bude jako mírně "zamlžená hvězda" s ohonem, který bude nápadný zejména při pohledu triedrem.

Objekt se bude den ode dne víc a víc zjasňovat. Mezi 10. až 20. lednem se bude přesouvat jihovýchodním směrem do souhvězdí Orla.

Během dalšího týdne by se měla kometa ještě více zjasnit, neboť se bude blížit ke Slunci. Kolem něho projde ve vzdálenosti přibližně 27 milionů kilometrů 28. ledna.

Poslední šance na její spatření bude ráno kolem 21. ledna, necelou hodinu před východem Slunce nízko nad východním obzorem.

Pokud kometa přežije průlet kolem Slunce a udrží si podobnou aktivitu jako má nyní, měla by se nám kolem 5. března opět vynořit ze sluneční záře večer nad jihozápadním obzorem v nevýrazném souhvězdí Pece, ze kterého se postupně bude přesouvat do souhvězdí Eridanu.

Další kometu objevil "vyhledávací" teleskop
V posledních lednových dnech dosáhne viditelnosti pouhým okem i další kometa. Ta nese označení C/2002 V1 (NEAT).

Objevena byla loni 6. listopadu pomocí stodvaceticentimetrového teleskopu vyhledávacího systému NEAT.

Koncem ledna bude viditelná večer nad západním obzorem na pomezí souhvězdí Pegasu a Ryb. Bude rychle zjasňovat, ale každý večer bude stále níž a níž nad obzorem, protože se bude přibližovat ke Slunci.

Kolem 10. února se přesune do severní části souhvězdí Vodnáře. V tuto dobu by měla být nejnápadnější kolem osmnácté  hodiny, kdy by už mohla být nad západním obzorem jasnější než hvězdy Velkého vozu.

Viditelná by mohla být až do přibližně 14. února, kdy by mohla být velmi jasná (asi jako planeta Jupiter). Večer ale bude jen těsně nad obzorem.

Nejlepší čas na její spatření bude v tu dobu půl až třičtvrtě hodiny po západu Slunce.

Maximální jasnosti by měla dosáhnout 19. února, kdy bude v těsné blízkosti slunečního kotouče. Zaznamenají jí tak jen snímky pořízené družicí SOHO.

Jaké maximální jasnosti dosáhne, však nyní nikdo neumí přesně předpovědět. Odhady se liší v poměru větším než 100:1.

Po průchodu kolem Slunce ve vzdálenosti 15 milionů kilometrů se vynoří na obloze viditelné pouze z jižní polokoule.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video