Na povodňová konta dorazily stovky milionů

Před třemi měsíci se Českem přehnala ničivá povodeň. Zároveň s ní se vzednula i vlna solidarity. Okamžitě se začala objevovat povodňová konta. Po čtvrt roce se na účtech největších humanitárních organizací sešlo přibližně 440 milionů korun. Miliony jsou i na kontech měst a obcí. Vládní konto čítá na 102 miliony korun. Některé peníze si už své příjemce našly, další na ně čekají.

V první fázi humanitární organizace za peníze z kont nakupovaly především potraviny, pitnou vodu, čisticí a dezinfekční prostředky. Teď jdou finance hlavně na obnovu poškozených domů a výstavbu nových obydlí.

Z vládního povodňového konta odešlo v pátek 31,5 milionu korun na výstavbu náhradních bytů. "Z účtu, který spravuje Státní fond životního prostředí, dostali příspěvek například lidé v Zálezlicích a Klech v okrese Mělník nebo ve Švihově na Klatovsku," řekla ČTK mluvčí fondu Věra Dřevíkovská.

O dalším tuctu žádostí se jedná. "Další peníze budou rozděleny do konce tohoto týdne," dodala mluvčí.

Nejštědřejší byli lidé ke společnosti Člověk v tísni. Na jejím kontu SOS Povodně se zatím sešlo na 197 milionů korun.

Podle Veroniky Dvořákové už společnost rozhodla o využití 100 milionů korun. Polovina půjde na obnovu či vybudování zničených nebo vážně poškozených domácností. Přes 41 milionů poslouží na opravy škol, školek, zdravotnických zařízení, domovů s pečovatelskou službou a kulturních zařízení.

Dvořáková předpokládá, že celková částka, která se na SOS Povodně sejde, dosáhne asi 230 milionů korun. Společnost má vypracovaný projekt na přerozdělení všech peněz. "Většina financí půjde přímo konkrétním lidem na konkrétní projekty," dodala.

Na kontě České katolické charity se sešlo zhruba 159 milionů korun. "Peníze jsou přerozdělovány jednotlivým diecézím postiženým velkou vodou," řekl ČTK mluvčí Charity Jan Oulík. Přes 80 milionů poslouží přímo postiženým domácnostem. Dalších 25 milionů hodlá charita věnovat neziskovým organizacím a na opravy a výstavbu domů, například pro seniory.

Na účtu Fondu Humanity, který spravuje Český červený kříž, je nyní 52 milionů korun. Už se rozdělilo zhruba deset  milionů.

"Čtyři miliony byly věnovány na okamžitou pomoc hned po povodních. To je na nákup trvanlivých potravin, úklidových a čisticích prostředků, dezinfekčních prostředků, hygienických potřeb a prostředků proti komárům. Za zhruba šest milionů se nakoupily vysoušeče," řekla ČTK vedoucí ekonomického úseku červeného kříže Helena Jedličková. Zůstatek na účtu se rozdělí mezi obce, které se zapojí do projektu Obnova bydlení.

"Především na pomoc sociálně slabým občanům postiženým srpnovými povodněmi se zaměřuje humanitární organizace ADRA, na jejímž kontě je přibližně 32 milionů korun," informovala ČTK Martina Vlasáková ze sekretariátu organizace.

Miliony se sešly i na kontech měst a obcí
Dárci směřovali svou pomoc i k jednotlivým obcím. Například na povodňovém kontě jihočeského Veselí nad Lužnicí se sešlo zhruba 13 milionů korun. "Peníze šly mimo jiné na opravu kuchyně pro místní penzion pro důchodce," upřesnila pro iDNES vedoucí finančního odboru městského úřadu Marie Hrubá.

Všechny peníze však dosud rozděleny nejsou. Další se budou rozdělovat v prosinci. Na kontě peníze stále přicházejí, například z benefičních koncertů, dodala Hrubá.

Povodňové konto zřídil i Obecní úřad v Chodounech, kde žije zhruba 300 lidí. "Na kontě je přes čtyři miliony," řekl starosta Alexandr Šťastný.

Každá z postižených rodin v části Lounky zatím dostala 15 tisíc korun. "To šlo z daru města Loun v rámci akce Louny Lounkám. Z tohoto daru bylo rovněž použito na 700 tisíc korun na stavbu sedmi rodinných domků," dodal Šťastný.

Srpnové záplavy napáchaly podle vládních odhadů škody kolem 70 miliard korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video