Demonstrace v Novém Boru svolaná DSSS (10. září 2011)

Demonstrace v Novém Boru svolaná DSSS (10. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Rok po mačetovém útoku se do Nového Boru vrací romské hlídky

  • 53
Do ulic Nového Boru se opět vrací romské hlídky. Rok po mačetovém útoku v místním baru mají zajistit klid mezi menšinou a bílou majoritou.

Dvojice asistentů má dohlédnout na klid v místních restauracích a hernách. Budou si dávat pozor i na záškoláky.

"Asistenti v žádném případě nesuplují činnost městské policie, ale jsou nám v některých činnostech nápomocni. Oba už prošli školením," uvedl velitel novoborské městské policie Jiří Zemanec.

Mačetový útok

Co se odehrálo před rokem v Novém Boru?

Na obsluhu a hosty herny a baru Pivní pomoc v Novém Boru zaútočila mačetami skupina pěti Romů. Tři napadení muži utrpěli mnohačetná sečná poranění, jeden těžké. Ten byl později operován a lékaři mu nahradili část lebky platinovou destičkou.  Dva napadení skončili v nemocnici, dva pachatelé v policejní cele. Ve městě se pak odehrála řada demonstrací. Přijela i Dělnická strana. Útočníky chce obhajovat známá advokátka Klára Samková. Tři útočníky policie zatkla krátce po činu, čtvrtý podezřelý, Antonín Sinu se v únoru policistům přihlásil sám. Uniká Jakub Žiga. Soud by mohl začít letos na podzim.

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák si od romských asistentů slibuje především zlepšení komunikace s problémovou romskou mládeží.

"Vsadili jsme na mladé lidi. Jeden z asistentů vede třeba taneční kroužek. Chceme se zaměřit na mladé a v této dvojici vidíme prostor, jak s nimi komunikovat," vysvětlil.

Podle něj se stále ve městě pohybují bezprizorní partičky mladých Romů, které třeba v dopoledních i večerních hodinách bez cíle posedávají na lavičkách. "Navíc se nám ve městě pohybují i Romové, kteří v Boru nemají trvalé bydliště," dodal starosta.

Romské hlídky fungovaly v Novém Boru již minulý rok. Peníze z ministerstva vnitra však přišly jen na tři měsíce. Teď město dostalo další, a proto hlídky obnovilo.

Hlídky budily rozporuplné reakce

Proti hlídkám se však ozývaly i negativní hlasy. "Že po městě chodí uniformovaná dvojice, kterou má každý za šašky, je neproduktivní věc. Chceme, aby v romských hlídkách byli civilové, kteří chodí do rodin a dělají prostředníky. Měl by to být hlavně komunikační kanál, který přenáší informace a vysvětluje," míní mluvčí místního Česko-romského sdružení Pavel Danys.

K vytvoření institutu asistentů přistoupila radnice poté, kdy 7. srpna 2011 došlo v herně Pivní pomoc k mačetovému útoků pěti Romů na tři hosty herny a následným tichým i bouřlivým demonstracím v ulicích.

Přestože uplynul už skoro rok od brutálního napadení, k soudu zatím případ nedošel. Už ale byla podána obžaloba na čtyři útočníky. Za pokus o vraždu jim hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Pátý útočník stále uniká.


Video