Ušetří ti, kdo dají za léky přes pět tisíc ročně. Ilustrační foto.

Ušetří ti, kdo dají za léky přes pět tisíc ročně. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Na poplatcích vydělají lékaři, těžce nemocní ušetří

  • 90
Diabetik, který bere léky na srdce, má vysoký tlak a cholesterol, potíže s klouby a ještě třeba žaludeční vředy. To je typický příklad pacienta, který na zavedení poplatků ve zdravotnictví vydělá. Od Nového roku ušetří chronicky nemocní, kteří za léky zaplatí přes pět tisíc korun za rok.

Kolik takových pacientů je? Jen VZP, největší zdravotní pojišťovna v Česku, si spočítala, že jich bude až půl milionu. Ve svém plánu na příští rok proto předpokládá, že ji platby za lidi, kteří překročili roční pětitisícový limit a dál už platit nemusí, přijdou na dvě miliardy korun.

Na poplatcích však vydělají i lékaři. "Zjistili jsme, že zavedení poplatků přineslo nemocnicím a lékařům 1,9 miliardy korun za rok," řekl šéf slovenského zdravotního výboru Viliam Novotný. Na Slovensku přitom pacienti platili méně: 20 korun za návštěvu lékaře a za recept a 50 korun za pobyt v nemocnici.

Slovenské zkušenosti také ukazují, co poplatky způsobily. V prvním roce po jejich zavedení klesl počet návštěv pacientů u lékařů i počet předepsaných receptů o deset procent. Pak se křivka začala vracet zpátky a pacienti znovu začali chodit k lékařům jako dřív.

"Zřejmě je to tím, že se zvýšil průměrný plat a dvacetikoruna byla najednou málo. Jako regulace zbytečných návštěv už nefungovala," říká Novotný.

Výzkumy veřejného mínění na Slovensku ukázaly, že 65 procent lidí si na poplatky zvyklo. "Zajímavý efekt byl, že počet lidí, kteří si mysleli, že ve zdravotnictví je korupce, klesl po zavedení poplatků na polovinu," popisuje spoluautor zdravotnické reformy Peter Pažitný.

Počet těch, kteří přestali chodit k lékaři a pro léky, protože na to neměli, byl 1,4 procenta. "Což je na úrovni statistické chyby," říká Pažitný.

Nejvíc podle Viliama Novotného vydělali na reformě praktičtí lékaři. Měsíční příjem jim stoupl v průměru o šest tisíc korun. A dodal: "Okamžik, kdy jsme pochopili, že si na reformu lidé zvykli, byla chvíle, kdy se začaly objevovat vtipy. Třeba tento: Víte, jak poznáte doktora v Tesku? Platí dvacetikorunama."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video