Sídliště ve Šluknově

Sídliště ve Šluknově | foto: Karel Pešek, MF DNES

Na pomoc Romům má jít přes pět miliard, ale rozplývají se na jiné věci

  • 455
Miliardy, které mají pomáhat k odstraňování ghett, v nichž žijí Romové, se rozplývají na jiné účely. Jen z evropského projektu na zlepšení prostředí v problémových sídlištích by mělo právě do těchto ghett do roku 2013 přitéci 5,1 miliardy korun. Jenže jak upozornil Týden, za tyto peníze se zvelebují čtvrti, kde bydlí majoritní populace.

Nejchudším lidem tak peníze z evropských fondů příliš nepomáhají, napsal časopis. Na to, jak jsou peníze určené na zlepšení životních podmínek Romů využívány, se zaměřil v situaci, kdy se na Šluknovsku část většinové populace bouří proti Romům a stát musel do měst na severu poslat policejní posily, aby nepokoje utlumil.

Například Kladno, které může z evropských fondů vyčerpat 250 milionů korun, peníze utrácí na sídlišti v Kročehlavech, které nepatří k takzvaným sociálně vyloučeným lokalitám.

Kladno přitom původně vypracovalo projekt, který měl pomoci řešit problém s ubytovnou přezdívanou Masokombinát. V domě s hnijící střechou, dosloužilými elektrorozvody a nefunkčním sociálním zařízením živořilo dvě stě Romů. Budova leží dva kilometry za městem, od většinové populace ji odděluje les a nemíří sem žádné linky hromadné dopravy. Kladno ovšem k projektu přidalo Kročehlavy a získalo tak peníze na opravu paneláků a vybudování pěší zóny na sídlišti.

Na zchátralou ubytovnu měly jít 3 miliony korun. Nakonec to nebude ani koruna, upozornil Týden. "Rekonstrukce se zatím neplánuje," cituje časopis mluvčího kladenského magistrátu Viléma Frčka.

Podobně upozorňuje na další případy z Ostravy, která utratila 180 milionů z peněz určených původně na projekty "řešení romských komunit ohrožených sociálním vyloučením" na nové parkoviště ve Vítkovicích. Další 10 milionů korun město dalo na rekonstrukci ulice Petra Velikého, v níž vzniklo padesát parkovacích míst. Ani tato část čtvrti nemá přitom charakter ghetta.

"Když chcete do Vítkovic přilákat rodiny z majoritní společnosti, a tím narušit okolní ghetto, musíte něco nabídnout. Dnešním standardem jsou i dvě auta na rodinu a ta musí někde parkovat," cituje časopis náměstka ostravského primátora Martina Štěpánka z ODS.

Jaké peníze mají pomoci zlepšit situaci v romských ghettech

Přesné peníze, které by mohli čerpat Romové, nelze podle Týdne určit. Je to již zmíněných 5,1 miliardy korun z evropských fondů - kdy 250 milionů míří do Kladna, okolo 300 milionů do Ostravy a zhruba po 100 milionech do Orlové, Brna, Mostu a Přerova. Když se projekt osvědčí, peníze dostanou i další města.

Dalších půl miliardy korun jde z dalšího evropského projektu na lidské zdroje a zaměstnanost. Peníze odtud získává IQ Roma Servis, organizace zaměřená na vzdělávání Romů. Dvě stě milionů korun je určeno na individuální projekty obcí a peníze čerpají malé neziskovky, přičemž nemusí jít o romská sdružení.

Přímo ze státního rozpočtu je pro menšiny určeno 117 milionů korun. Z těchto peněz ministerstvo školství podporuje romské studenty středních škol a Úřad vlády podporuje terénní pracovníky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video