Falešný plukovník se stýká s ruským prezidentským párem.

Falešný plukovník se stýká s ruským prezidentským párem. | foto: Reuters

Na politiky se „nalepil“ falešný plukovník Dostal

  • 25
Geniální podvodník Josef "Harry" Jelínek, jenž prodal i hrad Karlštejn, má v Česku více než zdatného konkurenta. Falešný plukovník Ladislav Dostal pronikl do nejvyšších politických kruhů a je jedna ruka i s mnohými tuzemskými hejtmany.

Dostalovi se podařilo vetřít k předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) - ten ho jmenoval svým poradcem. Od poslance Petra Ibla (ČSSD) si půjčil vůz BMW, ale nevrátil ho.

Žádný plukovník to není, třebaže se tak představuje a na recepce chodí v parádní uniformě s hvězdičkami na ramenou a zlatými šňůrami na prsou. Zato je evidovaným spolupracovníkem komunistické tajné policie StB. Dnešní tajná služba ho považuje za bezpečnostní riziko.

Jeho fotoalbum působí jako zázračný klíč ke dveřím kanceláří poslanců, senátorů i vojáků. A společné snímky s ruským prezidentem Vladimírem Putinem či jeho manželkou Ludmilou dělají doslova divy: získává si důvěru i doporučení, která mu otevírají dveře k dalším a dalším užitečným lidem.

Proč se vydává za důstojníka? "To je moc dlouhá historie. Dejme tomu, že jsem býval kdysi vojákem," odpovídá vyhýbavě Dostal.

Jindy se naopak vydává za poradce vlivných politiků, jejichž vizitkami se ohání. Vyhlédnuté "oběti" si získává neobyčejnou výmluvností i kontakty - třeba s hlavami postsovětských republik.

S vlivnými ruskými podnikateli je ostatně "plukovník" jedna ruka. Ruského stavaře Igora Najvalta, který figuruje na žebříčku nejbohatších Rusů, v Praze zastupuje.

"Plukovník" na krátkou dobu obalamutil i velvyslance v Rusku Jaroslava Baštu. Toho si získal i tím, že mu obratem zprostředkoval setkání s Ludmilou Putinovou. "Když jsem ale zjistil, že Dostal spolupracoval s StB a že se vydává za plukovníka, okamžitě jsem s ním styky přerušil," říká dnešní náměstek ministra zahraničí.

S obchodníkem Daliborem Koppem koupil třeba v Kyrgyzstánu zbrojovku. Zkrachovala poté, co Kopp prchl do Libérie, protože se pokoušel propašovat zbraně do Iráku. Kopp byl nedávno v Bruselu zatčen a předán české policii.

Politici, diplomaté či vojáci hovoří o "plukovníkovi" s rozpaky i obdivem. Většinou ho však zapírají, byť se s ním prokazatelně stýkali.

Poslanec Petr Ibl (ČSSD) nechce o Dostalovi slyšet. "Plukovník" si od něj půjčil BMW, aby si ho před koupí otestoval... a nevrátil ho. "Auto jsem vypátral po roce v Liberci. Pan Dostal mi zaplatil, až když jsem mu pohrozil policií," vzpomíná Ibl.

"To jsou nesmysly. Péťovi jsem auto ukrást nechtěl. Jen jsem zaplatil později, ale o sto tisíc víc, než by mu dali v bazaru," hájí se Dostal.

Jako zástupce vlivného ruského podnikatele Igora Najvalta se také seznámil v Moskvě s tehdejším velvyslancem v Rusku Jaroslavem Baštou. Ten dnes říká: "Dostal? Raději se mu vyhnout. Když jsem zjistil, že je spolupracovníkem StB, rychle jsem z toho vycouval."

Bašta přiznává, že se ještě nesetkal s člověkem, který by měl takovou databázi kontaktů na podnikatele a politiky. "Když jsem ho třeba požádal, aby mi sjednal schůzku s manželkou ruského prezidenta, obratem to zařídil. Vyzná se jako málokdo."

Prý rád pomáhá lidem
"Nebyl problém to zařídit. V Rusku se znám s lidmi, kteří vládnou. Proto jsem dal Ludmilu Putinovou s Jaroslavem Baštou dohromady," přiznává Dostal. Říká, že má v povaze lidem pomáhat, a proto pomohl Baštovi a později i předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, když s ním jako jeho poradce letěl do Kyrgyzstánu.

"Jednání jsem Přemkovi hodně usnadnil." Sobotkovi imponovaly Dostalovy znalosti z ruského prostředí i neobvyklé množství kontaktů na tamní lídry. "Když jsme ale přistáli v Kyrgyzstánu a on volal prezidentovi této země, tak jsem znejistěl a rozhodl se spolupráci ukončit."

Svou hodnotu vysvětluje Dostal tím, že plno lidí chce dnes obchodovat v zemích bývalého Sovětského svazu a on se tam prý už třicet let vyzná. Rozchod se Sobotkou vidí Dostal jinak: byl rok za prací v Rusku a nemohl se ozvat. "Stále si Přemka moc vážím," ujišťuje.

"Plukovník" pomohl i ústeckému hejtmanovi Jiřímu Šulcovi z ODS, který má zájem o spolupráci s některou ruskou gubernií. "Proto jsem k němu před čtrnácti dny přivedl ruského velvyslance Alexeje Fedotova."

Hejtman Šulc přiznává, že Dostal mu užitečné kontakty na Rusy zprostředkoval. "Ukazoval mi i fotoalbum s vlivnými ruskými politiky. Moc zajímavá osůbka, tenhle pan Dostal. Nám pomohl."

Na lepším postu než prezident
Když se třeba loni v hlavním ruském městě slavilo šedesáté výročí vítězství nad nacismem, "plukovník" figuroval na tribuně Rudého náměstí na jednom z předních míst. Lépe na tom nebyla ani většina pozvaných prezidentů.

Ředitel vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík MF DNES potvrdil, že i jeho služba zachytila informace o falešném důstojníkovi v hodnosti plukovníka. "Ihned jsme informovali ministra vnitra Bublana," řekl.

Za velmi nebezpečné považuje jakékoliv zneužití důvěry představitelů státní správy. "Nevylučujeme, že o tohoto muže se zajímají i cizí rozvědky," říká Krejčík.

Dostalovo jednání může i podle advokáta Jana Černého vykazovat znaky trestného činu vyzvědačství. A pokud by prý Dostal mařil plnění důležitých úkolů ozbrojených sil ve spojení s cizí mocí, může se dopustit dokonce vlastizrady.

"V životě jsem nikomu neublížil. Nic o mně, prosím, nepište, ještě bych někde přišel k úrazu," žádá "plukovník" Ladislav Dostal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video