O život nejde, přesto k pacientovi vyjede sanita. Proč? Nechce se mu platit 90 Kč na ambulanci.

O život nejde, přesto k pacientovi vyjede sanita. Proč? Nechce se mu platit 90 Kč na ambulanci. | foto: Záchranná služba Moravskoslezského kraje

Na pohotovosti se platí, lidé proto raději volají záchranku

  • 133
Lékaři záchranky teď bedlivě sledují, jak dopadne diskuse o změnách v regulačních poplatcích ve zdravotnictví. Přestože se za výjezd záchranky neplatí, poplatky silně pocítili. Rapidně jim kvůli nim narostl počet výjezdů. Od doby, kdy se platí 90 korun na pohotovosti, výrazně přibylo lidí, kteří si volají záchranku i kvůli banalitám.

Při návštěvě pohotovosti musí pacient zaplatit 90 korun, ale nechá-li se na ambulanci odvézt sanitkou, neplatí nic. A pacienti se toho naučili využívat, aby ušetřili. Tísňovou linku 155 tak vytáčejí například i lidé, které trápí slabá bolest břicha či hlavy.

„Zpočátku to zvýšení nebylo příliš výrazné, ale v době, kdy začaly být poplatky zpochybňovány a začalo se uvažovat o jejich hrazení, narostl počet výjezdů k vysloveným banalitám o 10 až 20 procent,“ říká šéf českobudějovické záchranky Marek Slabý.

víc výjezdů

Jihočeská záchranka zaznamenala nárůst počtu výjezdů o 20 procent po zavedení 90korunového poplatku za návštěvu pohotovosti.

Loni měla 59 tisíc výjezdů, v roce 2007, tedy před zavedením poplatků, to bylo 49,8 tisíce výjezdů.

Počet výjezdů jihočeské záchranky se za sedm let zdvojnásobil. V roce 2003 vyjížděly sanitky tamní záchranné služby k 30 tisícům případů, loni to bylo 60 tisíc. K největšímu skoku o osm tisíc došlo právě po zavedení poplatků. „Za nárůst výjezdů jednoznačně a prokazatelně mohou poplatky,“ přidává svou zkušenost ředitel ústecké záchranky Ilja Deyl.

Počítá, že případů, kdy si člověk zavolá sanitku, místo aby vyrazil na pohotovost, je celá desetina. Jeden výjezd přitom přijde až na pět tisíc korun.

Pohotovost nezlevní

Ministerstvo zdravotnictví ani poslanci přesto neuvažují o tom, že by se za záchranku platilo – to se nedělá nikde ve světě. Zásah při ohrožení života není možné regulovat poplatkem.

Variantou by bylo zrušení či snížení 90korunového poplatku na pohotovostech. Ani to však ministerstvo neplánuje.

Výjezd záchranky k banalitám přitom může způsobit velké potíže u skutečně vážných případů. Zatímco záchranáři pomáhají pacientovi, který by si bez problémů mohl sám zajít na pohotovost, čeká na příjezd sanitky pacient v ohrožení života. Zrovna v jižních Čechách v červnu musela jedna starší žena čekat na sanitku 45 minut, než se dočkala pomoci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video