S digitálním signálem jsou podle průzkumu spokojeni čtyři z pěti lidí.

S digitálním signálem jsou podle průzkumu spokojeni čtyři z pěti lidí.

Na Plzeňsku a Ústecku může analog skončit už příští rok

  • 5
V příštím roce by mohlo skončit analogové televizní vysílání na Plzeňsku a Ústecku. Lidé by, podobně jako na Domažlicku, přijímali už jen digitální signál, uvedl předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.

Technický plán s termíny přepnutí analogu na digitál chce ČTÚ předložit veřejnosti k připomínkám ještě před Vánoci.

Úřad nyní dokončil hlavní principy plánu. Podle něj by zavádění digitálního vysílání mělo probíhat vždy v ucelených oblastech, a to ve dvou fázích.

V první fázi začne digitálně vysílat dominantní vysílač, který bude tři až šest měsíců vysílat souběžně s analogovým.

Potom se vypne dominantní analogový vysílač a postupně by měly na digitální signál přejít i převaděče a další prvky sítě.

Do příštího týdne se k rozpisu kmitočtů, území a termínům vypínání vyjádří Česká televize. Její veřejnoprávní multiplex má být totiž spuštěn vždy dříve než multiplexy komerčních stanic.

Konečný termín vypnutí analogového vysílání v celé ČR zatím není podle Dvořáka stanoven. Novela o digitalizaci jej vymezila říjnem 2010 a koncem roku 2012.

Jako první zažili konec analogového vysílání lidé na Domažlicku letos v září. Televizní signál mohou od té doby přijímat jen v digitální podobě. - více zde

Dosavadní zkušenosti ukazují, že spokojeni jsou čtyři z pěti lidí. Výhodou přechodu je zlepšení kvality zvuku a obrazu. Při špatném počasí se ale obraz zasekává, špatnou kvalitu signálu pociťují navíc lidé v příhraničí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video