Stávka zatím nemá všeobecnou podporu. Naposledy vyšli učitelé do ulic loni v červnu.

Stávka zatím nemá všeobecnou podporu. Naposledy vyšli učitelé do ulic loni v červnu. | foto: ČTK

Na platy nám nesahejte, žádají politiky učitelé. Zatím peticí

  • 761
Školské odbory vyzývají zákonodárce i vládu: bojujte proti krizi vzděláváním, nikoli snižováním učitelských platů. Dnes odpoledne předaly petici s deseti tisíci podpisy senátnímu výboru pro vzdělávání. Zároveň chtějí jednat s premiérem o čtyřprocentním snížení platu, které vláda prosadila v rámci balíčku úspor.

"V září jsme intenzivně sháněli podpisy pod petici, kterou jsme nazvali ‘Vzdělávání proti krizi’," řekl iDNES.cz předseda školských odborů František Dobšík.

Podle školských odborů je nepřípustné, aby vláda prosazovala protikrizová opatření na úkor již nyní nedostatečně financovaného vzdělávání. Dobšík doufá, že se Senát bude peticí zabývat už zítra. "Pokud to senátoři projednají na plénu a udělají k tomu závěry, tak to může mít vliv i na Sněmovnu," předpokládá Dobšík.

Školské odbory se zároveň chtějí setkat s premiérem Janem Fischerem. Jejich cílem je vyjednat pro učitele výjimku, aby jim v rámci úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty nebyl snížen plat o čtyři procenta. - čtěte Sněmovna snížila platy státních zaměstnanců jen o čtyři procenta

"Odbory se shodly na tom, že snížení tarifů u všech skupin zaměstnanců ve školství je velmi demotivační a kontraproduktivní. (...) Případné omezení nebo snížení platů se nesmí odehrát v tarifech, protože tarify pak s výhledem do dalšího období nebudou růst tak, jak se to podařilo v předchozím období. Nastane další stagnace," řekl iDNES.cz Dobšík.

Učitelé začínají mluvit i o stávce

Termín, kdy by se školské odbory měly s premiérem sejít, ale ještě nebyl stanoven. "Předpokládám, že to bude v nejbližší době, protože vláda se tím má příští týden ještě zabývat a měli by se tím zabývat i ekonomičtí ministři," dodal předseda školských odborů.

S hrozbami stávkou ještě váhají. "Ozývá se to v regionech jednotlivě, ale obecnou podporu to zatím nemá," uvedl Dobšík.

Průměrný plat učitelů je podle posledních údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání 24 599 korun. Oproti prvnímu pololetí loňského roku se tak učitelům zvýšil plat o více než 1 100 korun. Čtyřprocentní snížení platů by podle školských odborářů pro pedagogy mohlo znamenat až o 2 000 korun méně na výplatní pásce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video