Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na ostatních právnických fakultách rychlostudenti nejsou, ukázala kontrola

  • 1
Rychlostudenty, kteří absolvovali univerzitu za nestandardně krátkou dobu, má z právnických fakult zřejmě jen ta v Plzni. Školy v Praze, Brně a Olomouci na nic podezřelého nenarazily. Ministerstvo školství jim před nedávnem poslalo seznam lidí, kteří podle matriky studentů získali titul rychleji, než je běžné.

Ministerstvo školství tak reagovalo na skandál na plzeňských právech, kde zřejmě několik desítek lidí včetně politiků a policistů vystudovalo za podezřelých okolností. Od listopadu ministerstvo prověřuje i všechny ostatní fakulty v zemi včetně soukromých vysokých škol.

Češi si titulů cení, byť nemají význam

I proto po nich tolik touží třeba politici

Ministerstvo v říjnu prošlo záznamy o délce studia uvedené v matrice studentů, právnické fakulty pak zjištěné nesrovnalosti prověřovaly podrobně. "Provedená důsledná kontrola prokázala formální i věcnou oprávněnost udělených titulů," sdělil mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek o prověrce na jejich právech.

Studentům práv, u kterých ministerstvo zjistilo nesrovnalosti, zkontrolovala Univerzita Karlova studijní dokumentaci i ostatní úřední záznamy a doklady o studiu. Žádná pochybení prý nenašla ani na brněnská Masarykova univerzita. Ke stejnému výsledku došli i na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Šéf strážníků v plzni rezingoval

Luděk Hosman opsal bakalářskou práci

Podle kancléře olomoucké univerzity Rostislava Hladkého vznikly nesrovnalosti proto, že úřad vycházel z údajů matriky studentů jednotlivých vysokých škol, v níž se ale nedají dohledat údaje o předchozím studiu v zahraničí, včetně Slovenska. Stejně tak se v ní neobjevují údaje o absolvování programu celoživotního vzdělávání.

Rychlostudenti, plagiáty, žaloby

Českým vysokým školstvím v současnosti hýbe největší skandál od roku 1989. Na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni se přišlo na to, že zde chybí závěrečné práce některých studentů, část lidí navíc možná absolvovala školu nestandardně rychle.

Jedním z posledních objevených podezřelých studentů je poslanec za ODS Marek Benda. - čtěte Benda: Rezignovat? Ne, ne. Má práce je výjimečná a titul neužívám  

Mrázkovy děti, vyšetřovatelka Krejčíře

Kdo další uvízl v síti podezřelých studentů v Plzni

V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.

V souvislosti s kauzou už padly tři trestí oznámení. Jedno podalo ministerstvo školství na fakultu. Předseda akademického senátu Daniel Telecký podal žalobu a trestní oznámení na šéfku akreditační komise Dvořákovou kvůli jejím výrokům druhé. Zachariáš podal na školu žalobu kvůli svému propuštění. - čtěte Na plzeňských právech začaly padat žaloby, první na akreditační komisi 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue