Případ z Velké Británie může změnit zákony, kvůli nimž se v Česku vyhýbají tisíce řidičů trestu. Ilustrační foto.

Případ z Velké Británie může změnit zákony, kvůli nimž se v Česku vyhýbají tisíce řidičů trestu. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Ožana

Na osobu sobě blízkou už se možná brzo nevymluvíte

  • 370
České zákony, které umožňují řidičům, aby se snadno vyhnuli trestu za přestupky výmluvou na "osobu blízkou", se možná brzy změní. A to na základě rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který řešil případ s Britem Francisem. Soud jeho stížnost na pokutu za rychlou jízdu odmítl

Rychlostní radar v anglickém Guildfordu přistihl Idrise Francise, jak jede ve svém autě 47 mil (75,5 kilometru) v hodině. Na místě se smí přitom jezdit rychlostí jen 30 mil (48 km/h). Nebylo však jasné, kdo auto řídil, a Francis to odmítl říct.

"Právo na mlčení je základní součástí britského práva," hájil se. Policie mu přesto, nebo spíš právě proto "napařila" pokutu 750 liber (podle současného kurzu zhruba 28 tisíc korun). Navrch dostal tři trestné body.

Případ, který se odehrál už v červnu 2001, nemá na první pohled s Českem nic společného. Jenže je možné, že i díky němu se změní české zákony.

Idris Francis se totiž proti vyměřené pokutě odvolal. A protože tehdy čerstvý důchodce ve Velké Británii opakovaně s žalobou na stát neuspěl, obrátil se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. I u něj tvrdil, že má právo odmítnout úřadům prozradit, kdo jeho vůz v době přestupku řídil.

Vzor pro Česko?
Trvalo šest let, než štrasburští soudci rozhodli. Jejich verdikt z letošního 29. června zní: "Právo odepřít policii výpověď má své meze."

Soudci potvrdili, že pokuta, kterou Francis dostal, platí. Stejně rozsoudili i případ dalšího Brita, který se k Francisově žalobě připojil.

Jde o průlomový rozsudek a sociálnědemokratický poslanec Miloslav Kala tvrdí, že zásadně ovlivní situaci v Česku. Trik, kdy majitel auta vyfoceného při rychlé jízdě odmítne říct úřadům nebo policii, kdo jeho vůz řídil, totiž využívá stále více lidí. Podle odhadů končí v koši až 80 procent přestupků, při nichž chytnou řidiče automatické radary.

"Rozsudek ze Štrasburku ukazuje, že se nejde vymluvit na osobu blízkou. Nikdo nesmí zatajit jméno řidiče, který řídil auto v době spáchání přestupku," tvrdí Kala.

Verdikt evropského soudu už Kala předal právníkům. Mají mu pomoci přepsat zákon. Ten by nově stanovil, že majitel auta musí úřadům říct jméno toho, kdo seděl za volantem. V parlamentu chce návrh předložit v lednu.

"Trvám na tom, aby trestem zůstala nejen pokuta, ale i přidělení trestných bodů," dodal Kala.

Zbytečně složitý návrh
Jeho návrh může skončit rychlým zamítnutím. Poslanci z ostatních stran totiž nejsou nápadem využít rozsudek ze Štrasburku nadšeni.

"Souhlasím, aby za to byl postihován vlastník auta. Měl by ale dostávat jen pokutu. Body ne," řekl lidovec Milan Šimonovský. Stejný názor mají i poslanci z ODS David Šeich a Eva Dundáčková, kteří chtějí přepisovat silniční zákon.

"Trváme na tom, aby majitel auta, které je vyfoceno při vysoké rychlosti, dostával jen pokutu," řekla včera Dundáčková. Ani někteří právníci nedávají Kalovu návrhu šanci.

"Přepisovat české zákony podle toho rozsudku by bylo velmi složité. Musely by se měnit asi čtyři zákony včetně ústavy," řekl právník Jan Kněžínek, který se na dopravu specializuje.

Úředníci ministerstva dopravy odmítli Kalův návrh komentovat s tím, že ho neznají. Policie včera oznámila, že při dopravních nehodách zemřelo od začátku roku už 957 lidí, což je o jednoho člověka víc než za celý loňský rok. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video