Na Orlíku se už zase pracuje

Orlík, Humpolec - Záchranné práce směřující ke zpřístupnění zříceniny hradu Orlík u Humpolce veřejnosti budou pokračovat i v letošním roce. Část hradu čeká v tomto týdnu předstihový záchranný archeologický průzkum. Po neděli přijdou do areálu památkového objektu zedníci, aby obnažené části původních hradních zdí zakonzervovali.

"Letos se soustředíme především na záchranu zdí tady v prostorách původního renesančního paláce," řekl nad čerstvě odkrytými partiemi zdí František Kocman z odboru životního prostředí na humpolecké radnici. "Z rozpočtu města jsme na opravy dostali čtvrt milionu korun. Máme ještě nějaký příslib dotací od státu, ale to zatím není nikterak jisté," dodal.

Průzkumu Orlíka tak jako v minulých letech letech i tentokrát velí Bohumír Dragoun, archeolog z Rychnova nad Kněžnou. "Chceme napomoci tomu, aby se sem mohla opět vrátit početná obec milovníků památek a historie a aby tady bylo bezpečno. Narušené zdi po obnažení vyžadují konzervační zásah, úzká spolupráce nás archeologů se stavebníky je tady na Orlíku nezbytná," přiblížil.

V minulých dnech odborníkům s průzkumem vydatně pomáhali konec školního roku vyhlížející studenti humpoleckého gymnázia. Na tři, čtyři hodiny se krumpáčů, lopat, motyček a koleček chopili mladí lidé i včera. "Tady sice v současnosti žádné mimořádné archeologické nálezy neočekáváme, ale studenti se v praxi seznámí například se zbytky prejzové střešní krytiny z šestnáctého století, což určitě není úplně bezvýznamné," poznamenal k možnému rozsahu nálezů Bohumír Dragoun.

Orlík za posledních sto let už podstoupil celou řadu průzkumů, zejména členové Klubu českých turistů projevovali v první polovině dvacátého století o tajemně vyhlížející zříceninu nemalý zájem. Po jedenačtyřicátém roce ale kdysi slavný hrad půl století vlastně pouze chátral. Současná etapa jeho záchrany začala díky nadšencům v roce 1992, o dva roky později odstartoval záchranný archeologický průzkum. Loni získalo hrad od státu město a jeho obnova získala opět větší vážnost.

Studenti ale pomáhali v devadesátých let s pracemi bez ohledu na to, komu zřícenina patřila. "Chodíme sem pomáhat zhruba od poloviny minulého desetiletí. A nejeden z těch, kdo se tady s tímto oborem poprvé seznámil, pak historii nebo archeologii opravdu vystudoval," řekl s krumpáčem v ruce profesor Petr.

Gabriela Čermáková si rozhodně nemyslí, že právě ji by si archeologie po několikahodinové práci s lopatou získala. "Spíš to vidím, že si odtud odnesu pěkné mozoly," prohlíží si drobné dlaně. Práce jí ale očividně není cizí. "Ale ano, zajímá mě to. Historie mě docela baví. A když už jsem tady, tak proč se s archeologií alespoň trochu neseznámit."

"Studenti mají výborný přístup. Hned je na nich vidět, kdo se nebojí fyzické práce a pozná se i to, koho by mohla archeologie zajímat. V pondělí jsem tady měl dvě studentky, které to vysloveně nadchlo. Od té doby sem chodí pracovat na pár hodin každé odpoledne," pochvaluje si Bohumír Dragoun.

"Zedníci by tady měli pracovat až do konce léta," připomněl na letošek naplánované práce František Kocman.
 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video