K podzimnímu termínu maturit se přihlásilo přes 23 tisíc studentů (ilustrační foto).

K podzimnímu termínu maturit se přihlásilo přes 23 tisíc studentů (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Maturitu si na podzim zopakuje 17 tisíc studentů, 6 tisíc půjde poprvé

  • 99
K podzimnímu termínu maturit se přihlásilo přes 23 tisíc studentů. Zhruba sedmnáct tisíc z nich tvoří propadlíci z jara, zbytek představují středoškoláci, kteří zkoušku ještě neskládali. Opravné maturity startují 3. září.

Přihlášku podalo celkem 23 314 maturantů, informoval ve čtvrtek Cermat. Největší část - 16 831 - jsou studenti, kteří neuspěli v řádném jarním termínu. 6 192 středoškoláků si počkalo až na podzimní termín, zbývajících 365 studentů se přihlásilo k jarnímu termínu, ale nakonec nedorazilo. Propadlíky nejčastěji čeká oprava slohových prací z češtiny a testů z matematiky.

Středoškoláci budou ve společné (centrální) části maturit od 3. do 7. září dělat ve 194 spádových školách didaktické testy a písemné práce. Ústní zkoušky složí od 11. do 20. září na svých školách. V průběhu září proběhnou i opravy profilové části maturit. Loni se k opravným zkouškám přihlásil téměř stejný počet studentů (23 700), uspěla ale jen polovina z nich.

Změny na příští rok: Jedna úroveň, slohovky do škol

"Chceme maximálně podpořit zejména maturanty, kteří budou na podzim některou ze zkoušek opravovat po neúspěchu v jarním zkušebním termínu. Už nyní je na facebookovém profilu Udělám maturitu k dispozici stručný průvodce, který obsahuje důležité zásady týkající se konání zkoušky v opravném termínu," uvedl ředitel Cermatu Jiří Zíka. Další informace se v polovině srpna objeví na webu novamaturita.cz

Ne všichni přihlášení propadlíci ale v září dorazí. Studenti se museli přihlásit k opravným zkouškám už do 25. června, a to i ti, kteří se kvůli výsledkům maturit odvolali. S žádostí o přezkum uspělo zhruba pět set (přes šest procent) z více než osmi tisíc studentů. Cermat ještě přezkoumává poslední žádosti.

Studenti byli nejčastěji nespokojení se známkami ze slohovek. Přezkum má na starosti Cermat, konečné slovo pak kraje a ministerstvo školství. Ve větší části případů ale pravděpodobně verdikt Cermatu potvrdí, nebo už potvrdily.

Studenti mají kvůli slohovkám problémy s přijetím na univerzity

S odvoláním neuspěla například Lucie Popelíková z klatovského gymnázia, která psala zprávu o konání výstavy. Podle hodnotitelů se ale minula zadáním a místo zprávy vytvořila oznámení. "Přišel mi dopis, že oponent hodnocení neshledal důvody pro úpravu bodového vyjádření a že krajský úřad výsledek potvrzuje," řekla iDNES.cz studentka.

Výsledky přezkumu jí komplikují přijetí na vysokou školu. Přijímačky na pražskou VŠE sice může skládat v náhradním termínu na konci srpna, musí ale přinést kladné vyřízení odvolání. Maturantka se sice dostala na ekonomickou fakultu ZČU v Plzni, neuspěla však s žádostí, že maturitní vysvědčení dodá až po opravném termínu. "Byla jsem přijata i na fakultu pedagogickou. Také tam jsem zaslala tuto žádost a čekám na vyřízení," popsala svou situaci Popelíková.

Úřady nevyhověly ani Janu Chalupovi z gymnázia v Blansku. "Bylo potvrzeno původní hodnocení. Za slohovou práci jsem dostal 10 bodů, minimum bylo 12. Moje učitelka českého jazyka mi řekla, že i s kolegy v kabinetě se shodla, že práce byla nejhůře na trojku," uvedl pro iDNES.cz.

Podle hodnotitelů je jeho úvaha na téma "Jak poznáte, že vás mají rodiče rádi" příliš popisná, kompozičně nezvládnutá a argumentačně nepřehledná. Chalupa se hlásí na brněnskou Masarykovu univerzitu, která informovala, že studenti mohou požádat o náhradní termín zápisu. 

Ministerstvo přichystalo změny na příští dva roky

Ministerstvo školství po kritice studentů i učitelů v úterý představilo změny na příští dva roky. Místo dvou úrovní obtížnosti zkoušek bude pouze jedna varianta. Slohové práce z češtiny nebudou opravovat nezávislí hodnotitelé, ale opět učitelé maturantů.

Ministr školství Petr Fiala si od úprav slibuje, že maturity budou jednodušší, administrativně méně náročné, o desítky milionů korun levnější a pro studenty méně stresové.

U státních maturit letos neuspělo téměř 20 tisíc studentů (21,2 procenta). Celkem se ke zkouškám přihlásilo přibližně 103 tisíc studentů z 1 243 škol. Všech částí maturit se nakonec účastnilo 93 tisíc středoškoláků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video