Zdaleka ne každý pacient potřebuje podle Jiřího Vorlíčka drahou biologickou léčbu. Ilustrační foto

Zdaleka ne každý pacient potřebuje podle Jiřího Vorlíčka drahou biologickou léčbu. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na onkologii dopadne krize. Pacientů přibývá, peněz zůstává stejně

  • 112
Každý rok v Česku přibude pět procent nových onkologických pacientů, letos bude podle odhadů diagnostikováno 76 tisíc nových nádorových onemocnění. Na letošní rok přitom dostanou onkologická centra stejně peněz jako loni. Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček doufá, že léčbu nebude třeba omezit.

V Česku bude letos 450 tisíc lidí, kteří mají nebo se v minulosti léčili se zhoubným nádorem. Odhadem 27 tisíc pacientů nádoru podlehne, uvedl ředitel Institutu biostatiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity Ladislav Dušek.

Česko a rakovina

Česko patří v dlouhodobých průměrech mezi onkologicky nejzatíženější populace. Důvodů je podle Vorlíčka několik. Populace stárne, zároveň hrají stejně jako u dalších zemí střední Evropy roli i genetické dispozice. "Samozřejmě výskyt je ovlivněn i životním stylem a tím, že jsme postkomunistickou zemí," je přesvědčen Jiří Vorlíček.

Generace vyrůstající za komunismu se právě dostává do věku, kdy se zhoubné nádory nejčastěji objevují. Tito lidé si s sebou nesou zátěž z dětství, kdy nebyla k dostání kvalitní strava.

Podle Jiřího Vorlíčka se v tomto roce víc než dřív ve zdravotnictví a onkologické péči projeví hospodářská krize. "Loni jsme mohli léčit naše pacienty na stejné úrovni jako lékaři v zakládajících zemích Evropské unie. Byl to nejlepší a nejúspěšnější rok, co pamatujeme. Jak to bude letos, uvidíme," konstatoval Jiří Vorlíček.

Nejisté vyhlídky připouští i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Příjmy ze zdravotního pojištění podle něj zůstaly loni stejné jako v roce 2008, podle analýz navíc podobná situace vydrží až do roku 2012 až 2013, uvedl Horák.

Onkologickým centrům se alespoň podařilo dohodnout se zdravotními pojišťovnami na tom, že i letos půjde hrazení léčby takzvaně "za pacientem". To znamená, že centrum dostane proplacenou léčbu za každého svého pacienta i v případě, že k nim spádově nepatří.

Ještě na začátku roku to vypadalo, že centra dostanou pojišťovnou přidělený balíček, se kterým budou muset po celý rok hospodařit. V případě že by jej překročila, další peníze už by nedostala. Hrozilo tak, že komplexní centra budou některé pacienty odmítat.

Chceme nabídnout minimálně stejnou péči...

Česká onkologická společnost chce svým pacientům i tak garantovat minimálně stejnou péči jako v loňském roce. Některé věci se ale letos změní, zpřísní se například kritéria pro podání nákladné biologické léčby. Dostanou ji jen pacienti, jimž prokazatelně pomůže. "Nejdražší léčbu musíme pečlivě indikovat," vysvětlil Vorlíček.

Zdůraznil, že zdaleka ne každý pacient potřebuje biologickou léčbu. Ale na druhou stranu ne každý, kdo ji potřebuje, se k ní dostane. V tom je podle Vorlíčka úloha okresních onkologů, aby poznali vhodného pacienta a poslali ho do centra.

Kde se nádory léčí

V kterékoli nemocnici, která má onkologické oddělení. Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny se od roku 2006 snaží léčbu soustředit do třinácti takzvaných Komplexních onkologických center, která mají nejmodernější přístroje a dostávají speciální peníze zvlášť na moderní léčbu.

"Spolupracujeme s nimi a zlepšuje se to. Pak je také důležité zdravotní uvědomění každého z nás, jsme-li vážně nemocní, měli bychom si sehnat co nejvíce informací," řekl.

Česká onkologická společnost také jedná s farmaceutickými firmami o snížení cen léků. "V ideálním případě by to bylo na nejnižší evropskou cenu. Firmy to nabízejí, uvidíme, jestli svůj slib splní. Obecně se mluví o sedmi procentech, v takovém případě bychom byli spokojeni," uvedl Vorlíček.

... ale bez prevence to nepůjde

Klíčová je podle lékařů u onkologických případů prevence, která v Česku oproti západním zemím zaostává. "Pacienti by měli lépe hlídat své zdraví, přicházet včas. V západní Evropě mají lidé přístup lepší, více si uvědomují, že zdraví je to nejcennější, co mají, a že se o ně musí starat jako o svůj dům nebo o jiný důležitý majetek," popsal Vorlíček.

U nás podle něj pořád převládá pocit, že lidé pro své zdraví nemusí téměř nic dělat. To je nejvíce patrné v léčbě kolorektálního karcinomu. Ročně je diagnostikovaných 8,3 tisíce nových pacientů, 55 procent jich ale přichází v pokročilém stadiu nemoci a lékaři už jim nemohou pomoci.

Oproti tomu převážná většina ze sedmi tisíc žen s karcinomem prsu přichází k lékaři včas a má velmi vysokou šanci na vyléčení, uvedl Dušek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video