Na olomoucké univerzitě se bude učit kulečník

  • 4
Chcete-li se vyhnout pocitu méněcennosti, nehrajte kulečník se studenty z olomoucké Univerzity Palackého. Z některých z nich totiž brzy budou opravdoví odborníci. Katedra optiky přírodovědecké fakulty totiž od příštího školního roku otevírá zájmový předmět základy fyziky kulečníku.

V něm se studenti dozvědí o hlavních fyzikálních zákonitostech, podle kterých koule po zeleném plátně běhají. Vyzbrojeni teorií si falše, odrazy a šťouchy také rovnou vyzkouší v praxi na speciálním kulečníkovém stole přímo ve škole.

"Měli jsme vyřazený optický stůl a uvažovali, co s ním. Nakonec jsme zvolili kulečník. Faktem je, že tato hra krásně odráží základní fyzikální principy pohybu těles a my tak chceme ukázat i vlídnější tvář fyziky," vysvětlil šéf olomoucké katedry optiky Zdeněk Hradil.

Studenti jsou nadšení. "Určitě se na tento předmět zapíšu, protože kulečník hraju a mám ho rád. Je to výborný nápad, výuka bude alespoň pestřejší," neskrýval radost student třetího ročníku Libor Úlehla.

O kulečník se vědci zajímali odjakživa. Již před dvě stě lety Francouz Gaspar Corriolis napsal spis Matematická teorie falší, jiný fyzik skončil ve vězení.

"Měl speciální tágo a předváděl, co všechno mohou koule na stole dělat. Lidé mu ale nevěřili, že je to možné, a nařkli ho ze spolku s ďáblem. On však jen dokazoval, že platí fyzikální zákony," řekl docent Richard Horák, který bude fyziku kulečníku vyučovat.

Studenti se dozvědí, jak funguje teorie odrazu, co je to valení, tření, klouzání, jaké síly působí při srážce dvou koulí či koule s mantinelem. Jednotlivé hodiny mají názvy: Úder horizontálním tágem, Srážka dvou koulí nebo Náraz mezi jedním a dvěma mantinely.

Praktickou výuku povedou asistenti, které docent Horák, sám aktivní hráč kulečníku, už zaučuje. Pro studenty má i řadu úsměvných historek: "Kulečník hrál také Ludvík XIV. a měl to nařízené od doktora. Koule tehdy byly velikosti menších melounů a tágo vážilo pět kilo."

A olomoučtí studenti se už těší. "Je to oddechový předmět a výborné je, že se nebudeme učit jen teorii, ale i to, jak se má kulečník hrát. Určitě se zapíšu," tvrdí student Tomáš Lošák.

"Smyslem předmětu není vychovávat špičkové hráče. Fyzikální principy sice hru osvětlí, ale nikoho nenaučí dobře hrát," varuje však docent Richard Horák.

Richard Horák (vlevo) a Jiří Herec (s tágem) z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jsou vyučujícími nového předmětu základy fyziky kulečníku. Kulečníkový stůl se nachází v suterénu budovy, ve které jsou optické laboratoře. (7. června 2004)


Video