Pyramidu postavil i s jejím menším dvojčetem 57letý podnikatel Karel Pálka...

Pyramidu postavil i s jejím menším dvojčetem 57letý podnikatel Karel Pálka (vpravo). O propagaci se stará 38letý Vladimír Böhm. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V Kroměříži postavili pyramidu. Jsme fanatici šťastného života, říkají

  • 7
Úspěšně podnikal ve svojí marketingové firmě, jenže pak Vladimír Böhm rozjetý byznys zabalil, protože ho nenaplňoval. A seznámil se s Karlem Pálkou, který na okraji Kroměříže na svém pozemku stavěl pyramidu.

Oba muži jsou nyní podepsáni pod projektem největší údajně léčivé pyramidy v Česku, která vznikla v Postoupkách, místní části Kroměříže.

Za tisíc korun můžete v patnáct metrů vysoké stavbě například během 24hodinového pobytu vyzkoušet, zda vás pyramidální energie, údajně nejstarší na světě, zbaví nemocí. Podle některých zastánců včetně rakoviny.

V kraji tak do zkušebního provozu vstupuje stavba, o jejímž smyslu mainstreamoví vědci většinou nepochybují.

"Víra v účinnost a magické schopnosti pyramid je vzorovou ukázkou lehkověrnosti, manipulovatelnosti a sugestibility člověka, zjednodušeně řečeno hlouposti lidí," tvrdí o pyramidální energii sdružení Sysifos, které každoročně uděluje pavědecké anticeny Bludný balvan.

Podle vědců uzdravuje jen vlastní víra, ne pyramida

Podobné výroky oba muži odmítají. "Pyramida mění molekulární stav, rozšiřuje se vědomí, lidé se napojují na vyšší energie. Měla by tak fungovat jako sanatorium. A to i pro ty, kterým klasická medicína nedokáže pomoci," popsal Böhm, zakladatel portálu LéčivéPyramidy.cz.

Se svým kolegou chtějí i v praxi prozkoumat účinky pyramidální energie na lidi, předměty či potraviny nebo pořádat semináře pro rozvoj osobnosti.

Za celodenní pobyt v areálu zaplatí návštěvník 500 korun, za den a noc tisícovku. Z poplatků se má vydělat na provoz a pokrytí nákladů. Slovo šarlatáni odmítají, považují se spíš za výzkumníky. Označení "církev" se ale tak úplně nebrání.

"Klidně tam napište, že jsme církev fanatiků šťastného života," směje se Böhm.

Sysifos ale o podobných teoriích tvrdí, že jsou to výmysly šířené pseudovědci, pro které žádný důkaz není dost silný, aby je vyvrátil.

Například na mezinárodní výstavě v Lille roku 1986 zorganizoval Francouzský výbor pro výzkum paranormálních fenoménů pokus se sedmi láhvemi mladého vína vloženými do velké pyramidy z plexiskla, aby víno rychleji dozrálo. Úřední degustátoři ale žádné rozdíly ve víně nenašli.

Pyramidy podle vědců žádné zvláštní fyzikální schopnosti nemají, a pokud v nich lidi něco uzdraví, pak je to nanejvýš jejich vlastní víra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video