Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Sultán potkal cara. Pokud padlé říše spojí síly, svět se změní

  10:06
Rusko a Turecko mají celou řadu společných rysů. Obě země jsou dědicové velmocí, které zaostaly a rozpadly se. Jsou řízeny autoritativními vládci, kteří požadují větší respekt k „místním specifikům“. „Pokud by spolu s Íránem spojily své síly, zásadně by tím změnily geopolitickou situaci na Blízkém východě,“ píše v komentáři pro iDNES.cz Vladimír Votápek.

Recep Tayyip Erdogan se v Rusku setkal s Vladimirem Putinem (9. července 2016) | foto: Reuters

Setkání prezidentů Ruska a Turecka, které se uskutečnilo 9. srpna nedaleko Petrohradu, podle všeho nepřekročilo očekávání. Recep Tayyip Erdogan i jeho „dobrý přítel“ Vladimír Vladimírovič Putin na tiskové konferenci potvrdili, že očekávají rychlý návrat vzájemných politických i ekonomických vztahů na úroveň před krizí, spuštěnou sestřelením ruského bombardéru v listopadu 2015.

Začínáme s čistým stolem, prohlásil Erdogan po schůzce s Putinem

Můžeme tedy předpokládat, že se na turecké pláže vrátí ruští turisté a do ruských obchodů zase turecká rajčata a další potraviny. Turečtí developeři mohou doufat v obnovení svých projektů v Moskvě a dalších místech, včetně Krymu.

Na pořad dne se také vrací plán výstavby infrastruktury pro dopravu ruského plynu do jižní Evropy. Oživeny mohou být i další plány, dočasně uložené k ledu, jako například projekt výstavby ruské jaderné elektrárny v Turecku.

Takový vývoj odpovídá zájmům obou zemí a, i když v relaci k předchozím měsícům jde o významné zlepšení vzájemných vztahů, určitě se nejedná o nic mimořádného. Mezinárodní společenství proto zajímá spíše to, zda se oteplování mezi Moskvou a Ankarou dostane dál, než na předkrizovou úroveň. Zda může dojít ke krokům, které by změnily rozestavení figur na geopolitické šachovnici.

Připomeňme si, že Rusko a Turecko mají celou řadu společných rysů. Obě země jsou dědicové velmocí, které v minulých staletích zásadním způsobem ovlivňovaly vývoj velké části Evropy. Obě impéria prošla zásadní krizí, když se ukázalo, že jejich vládnoucí režimy nedokážou odpovídat na výzvy modernizace a zaostala do takové míry, že se jejich říše rozpadly.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Obě země jsou v současnosti řízeny autoritativními vládci, kteří hledí s nedůvěrou na západní modely demokracie a požadují větší respekt k tomu, co nazývají „místní specifika“. Dominantní pozice Putina i Erdogana v rámci domácí politiky je také příčinou, proč se mohou vzájemné vztahy tak dramaticky proměňovat – po období rozvoje vztahů přichází zbytečná krize, která může být opět vystřídána obdobím oteplení. Nicméně – ani velký vliv obou národních vůdců nemůže překrýt skutečnost, že strategické zájmy obou zemí jsou poněkud rozdílné.

Turecko, přes všechno napětí ve vztazích s EU a uražené výroky na adresu USA je silně vázáno na vyspělý svět. Od vstupu do WTO a uzavření celní unie s EU se Turecku daří zvyšovat podíl exportu vysokých technologií, včetně strojírenství a automobilového průmyslu. Výroba strojírenských produktů se za posledních deset zdvojnásobila a - co je ještě důležitější – jejich export za posledních patnáct let vzrostl sedmkrát. Přičemž Turecko je schopno vyvážet i na nejnáročnější trhy (Německo, USA, Velká Británie apod.).

Naproti tomu Rusko stále nepřekročilo stíny sovětské ekonomiky. I když se může pochlubit některými vyspělými sektory (jaderné technologie, zbraňové systémy, kosmický průmysl), jeho hospodářství je stále závislé především na exportu energií a surovin. Proto se pokles cen ropy a zemního plynu tak negativně podepsal na ruské ekonomice, jejíž HDP od poloviny roku 2014 stále klesá.

Kde se zájmy střetávají

Turecko je samozřejmě zainteresované na dovozu levných energií z Ruska a s potěšením na jeho trh bude vyvážet co nejvíce své produkce. Ale Rusko není a v dohledné době ani nebude trhem, který by rozhodoval o úspěšnosti turecké ekonomiky. Turecko je také regionální vojenskou velmocí a upřímně řečeno není jasné, jak by se mohlo v takové roli udržet, pokud by přerušilo strategické vztahy mezi Ankarou a Washingtonem, formalizované mj. členstvím Turecka v NATO.

Zájmy Ruska a Turecka se příliš neshodují ani na mezinárodní scéně. Rusko si velmi žárlivě střeží dominantní pozici v rámci zemí bývalého Sovětského svazu, které považuje za své „blízké zahraničí“. Proto velmi nerado vidí aktivity Turecka na Kavkaze a v zemích Střední Asie, kde se Ankara snaží rozvíjet zvláštní vztahy, ať už založené na vazbách turkických národů, nebo tradiční osmanské politice jako ochránce sunnitských muslimů.

Zájmy Ankary a Moskvy se také střetly v Sýrii a Iráku. Zatímco ruská strana, spolu s Teheránem, podporuje Asadův režim, Turecko sleduje politiku opačnou. Spolu s USA, Saúdskou Arábií a některými evropskými zeměmi je významnou složkou tábora, který vsadil na odstranění syrského prezidenta.

Na druhou stranu Turci velmi nedůvěřivě sledují podporu, kterou poskytuje USA kurdským oddílům a může být, že důležitější než pád Bašára Asada pro ně bude oslabení Kurdů a posílení turkických kmenů, žijících v Sýrii.

Další položkou ve výměnném blízkovýchodním obchodu může být také stabilizace Iráku, vytvářející prostor pro posílení tureckého exportu do této rozvrácené země. To jsou důvody, proč by se kolem Sýrie mohla rozvinout nejzajímavější zápletka rusko - tureckého summitu.

Vladimír Putin se ještě před jednáním s Recepem Erdoganem sešel v Baku s íránským prezidentem Rúháním, nepochybně právě proto, aby se domluvili na možnostech předložit Ankaře nějakou zajímavou nabídku. Zatím není jasné, jak by taková dohoda ohledně syrského konfliktu mohla vypadat, nicméně pokud by dědicové Persie, Osmanské říše a carského Ruska spojili své síly, zásadně by tím změnili geopolitickou situaci na Blízkém východě.

Putin se setkal s Erdoganem:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Gruzínci nedovolí proruské vládě zůstat u moci, míní prezidentka po protestech

18. dubna 2024  20:52

Gruzínci nikdy nesnesou vládu, která je zjevně proruská, protože se staví proti základní...

Kdo zaplatí Green Deal? Bruselská kasa vysychá, potřeba budou biliony eur

18. dubna 2024

Premium Příklon k zelené ekonomice a uhlíkové neutralitě je jedním z pilířů politiky Evropské unie pro...

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

18. dubna 2024  18:35,  aktualizováno  19:53

Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...