Místa v dvoučlenné romské hlídce v Novém Boru obsadili Tomáš Horvát (vpravo) s předsedou Česko-romské společnosti Štefanem Gorolem

Místa v dvoučlenné romské hlídce v Novém Boru obsadili Tomáš Horvát (vpravo) s předsedou Česko-romské společnosti Štefanem Gorolem | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Na Nový Bor začala dohlížet romská hlídka, zatím budí spíš rozpaky

  • 370
Ulice Nového Boru začala procházet dvoučlenná hlídka romských asistentů prevence kriminality. Mají zajistit větší klid mezi romskou menšinou a bílou většinou. Zatímco jinde se romské hlídky osvědčily, ve dvanáctitisícovém Novém Boru zatím budí spíš rozpaky.

Romskou hlídku radnice zřídila kvůli srpnovému "mačetovému" útoku v herně Pivní pomoc, kdy pět Romů zaútočilo na hosty herny a odstartovalo tím sérii demonstrací na severu Čech (více zde).

"Pracovníci dvoučlenné romské hlídky mají černé uniformy, ne nepodobné stejnokrojům městských strážníků, ale nemají jejich pravomoci," upozornil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Romové byli vyškolení v rámci projektu ministerstva vnitra, který se jmenuje Úsvit a vznikl v roce 2009 kvůli situaci v mosteckém Chanově (více zde).

Úkolem asistentů prevence kriminality je zamezovat a předcházet trestným činům dětí a mládeže a zlepšovat komunikaci mezi romskou menšinou a ostatními obyvateli.

Podobné hlídky vznikly již dříve také například v Děčíně, kde se osvědčily (více zde). Naopak v Rumburku je městská policie odmítla s tím, že je to jako podporovat domobranu majoritní společnosti (více zde).

"Já osobně to považuji za šaškárnu, protože tím vznikají jakési další rasistické tendence. Ještě bych to chápal, kdyby hlídka byla jeden Rom a jeden bílý. Myslím, že veřejnost v Novém Boru tenhle nápad moc dobře nebere," poznamenal Pavel Danys, mluvčí Česko-romského společného výboru, v němž jsou tři Romové a tři členové majority (více zde).

Starosta věří, že se výsledky dostaví

S prací hlídky není spokojen ani starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. "Jsem z toho zatím mírně řečeno rozpačitý. Zatím to příliš nefunguje, protože oni nechápou svoje kompetence. Nejsou policie ani městští strážníci. Oni se mají zabývat konflikty a problémy své komunity, jako navštěvovat rodiny, v nichž děti nechodí do školy, nebo, jak už se stalo, řešit rvačku na romské ubytovně," poznamenal starosta Dvořák.

Podle jeho názoru se však počáteční nedorozumění pomalu vyjasňují a jsou vidět první výsledky.

"V pondělí je poslal velitel městských strážníků, který jim denně přiděluje práci, aby zajistili úklid ulice, kterou Romové při stavebních pracích znečistili. Ulice byla za pár hodin čistá, což by se strážníkům zřejmě tak rychle nepodařilo," konstatoval starosta.

Místa v dvoučlenné romské hlídce v Novém Boru obsadili Tomáš Horvát (vpravo) s
Místa v dvoučlenné romské hlídce v Novém Boru obsadili Tomáš Horvát (vlevo) s

Podstata programu Úsvit, ve kterém byli Romové vyškoleni, je v podle ředitelky Odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra Jitky Gjuričové v tom, že se na řešení problému podílejí přímo lidé, kterých se dotýká.

"Důraz je pak kladen na předcházení trestné činnosti. Je nesmírně důležité, aby tito asistenti dokonale znali prostředí a také měli u místních lidí dostatečnou autoritu," uvedla Gjuričová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video