Na neobsazená místa nastupují cizinci

Jihlava - Přestože byly k poslednímu červnu letošního roku na Jihlavsku více než tři tisíce lidí bez práce, ke stejnému datu zde byla zaměstnána více než tisícovka cizinců z celkem osmnácti zemí. Nejvíce jich našlo uplatnění ve stavebnictví a textilním průmyslu, v menší míře také ve strojírenství a zemědělství.

"Především profese stavební dělník a šička jsou často obsazovány lidmi ze zahraničí. Zdejší uchazeče o zaměstnání tyto práce většinou nezajímají," uvedl zástupce jihlavského úřadu práce, který si nepřál zveřejnit své jméno. Šanci získat práci se cizincům otevřela i v zemědělství na Vysočině. Jde především o místa ošetřovatele dobytka, kterým začíná pracovní doba velmi brzy ráno. "Právě brzké vstávání je důvodem, že v kraji není dostatek lidí ochotných k této náročné práci," dodal úředník.

V souvislosti s masivním růstem jihlavské továrny Bosch diesel a s tím spojeným rozsáhlým náborem pracovníků v poslední době, má personální problémy v dělnických profesích strojírenská společnost Motorpal. Právě od ní přešla v minulosti spousta odborníků za lepším výdělkem k německému konkurentovi. Jediným východiskem pro Motorpal byl nábor zaměstnanců v zahraničí. "Máme s nimi velmi dobré zkušenosti. Bereme hlavně vyučené s praxí, ale i středoškoláky a vysokoškoláky," potvrdil Miloslav Cmunt, který má nábory v zahraničí pro firmu na starosti.

Největší, stopadesátičlennou skupinu cizinců tvoří v Motorpalu Slováci. K nim nedávno přibyli i Bulhaři a Ukrajinci. "Čerstvě jsme přijali asi desítku Moldavanů. Mezi nimi jsou i tři inženýři," řekl Cmunt. Také oni budou podle něj zpočátku pracovat u strojů, jejich případný kariérní postup ale nevyloučil. "Musí se ale dobře naučit českému jazyku. To je pro dobré zvládnutí práce podmínka," dodal Miloslav Cmunt.

Dělníci ze zahraničí se podílejí i na stavbě budovy krajského úřadu, který vzniká z bývalých kasáren v Žižkově ulici. Partu čtyř zedníků ze slovenského města Velký Krtíš si objednaly Pozemní stavby Jihlava, které na stavbě nového krajského sídla spolupracují s firmou Podzimek.

"Žádali odbornou práci a my ji nabízeli. Domluvili jsme se rychle," potvrdil Jozef Vrbata, jednatel slovenské firmy Cento. "Nevím proč oslovili právě nás, možná, že je čas dovolených," dodal.

Pracovat v Česku je nejjednodušší právě pro Slováky. Ti totiž na základě mezivládní dohody obou států nemusejí mít pracovní povolení. Jejich zaměstnavatel pouze musí úřadu práce oznámit začátek a konec jejich zaměstnání. U zájemců z ostatních zemí platí pravidlo, že volné místo musí být nejdříve, minimálně čtrnáct dní nabízeno tuzemským nezaměstnaným. Pokud se v této lhůtě neobsadí, má teprve šanci cizinec. "Musí se ale prokázat všemi potřebnými doklady. Potom dostane pracovní povolení," shrnul zástupce jihlavského úřadu práce.

Podle statistiky jihlavského úřadu práce působilo v červnu na Jihlavsku nejvíce Slováků. Dalšími, početně významněji zastoupenými dělníky byly Ukrajinci, Mongolové a Bělorusové. Zdejší míra nezaměstnanosti přitom ve stejné době činila pět celých a dvaadvacet setin procenta. Porovnání s nabídkou volných míst ukázalo, že na jedno z nich vycházeli tři evidovaní uchazeči o zaměstnání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video