Virolog Roman Prymula přiznává, že pokud se člověk nakazí, lékaři můžou jen tlumit příznaky. Účinný lék neexistuje.

Virolog Roman Prymula přiznává, že pokud se člověk nakazí, lékaři můžou jen tlumit příznaky. Účinný lék neexistuje. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Na nebezpečnou nákazu účinný lék nemáme, přiznává virolog

  • 302
Nemoc, kterou přenáší bakterie enterohemoragická Escherichia coli, se může projevovat individuálně. Podle virologa Romana Prymuly to ve většině případů skončí jen u průjmů. Pokud se člověk nakazí, lékaři můžou jen tlumit příznaky. Účinný lék neexistuje, přiznává.

"Jsme v situaci, kdy nelze vyloučit vůbec nic, takže také otázka, zda nemohlo jít o úmysl, je na místě. Z historie známe i případy, kdy konkurenční firmy používaly biologické zbraně. Nicméně úvahy o teroristickém útoku se mi zdají už příliš špionážní," řekl virolog Roman Prymula v rozhovoru pro MF DNES.

Nemoc se u lidí může projevovat velmi individuálně, záleží na imunitním systému člověka i na tom, kolik bakterií se mu dostane do těla. Nejčastěji podle Prymuly skončí zdravotní potíže jen u průjmů.

Účinný lék však proti nákaze neexistuje. "Když přijdete do nemocnice s průjmem, antibiotika se zpravidla nenasazují, protože nijak významným způsobem nezkracují délku nemoci," uvedl.

Toxin totiž napadá zejména buňky střevní sliznice, ledvin, ale i centrálního nervového systému. Naruší membrány buněk a tím dochází ke krvácení. "Antibiotikem tedy nic nevyřešíme. Dokážeme jen tlumit příznaky. Pouze bráníme dehydrataci organismu. Podáváme infuze," konstatoval Prymula.

V těžším stadiu nemoci jsou postižené ledviny a může dojít i k jejich selhání. "V takových případech se pročišťuje krev, aby se zachytil toxin," popsal léčbu nebezpečné střevní infekce virolog.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video