Na nádory nově dvojí metodou

Novou zbraní proti nádorovým onemocněním se může brzy stát kombinace dvou metod - chemoterapie a kryochirurgie. Kombinace spočívá v hlubokém zmrazení nemocných buněk a v jejich bombardování toxickými látkami. "Přestože látka, kterou používáme, je vysoce toxická, může proniknout pouze do buněk, jež byly zmrazené. Nezmrazená zdravá tkáň zůstane nedotčená," tvrdí Luis Mir z francouzského Národního střediska pro vědecký výzkum CNRS.

Toxické látky dosud běžně používané při chemoterapii ničí jak nemocné, tak zdravé buňky a vyvolávají vedlejší nežádoucí účinky jako nevolnost a ztrátu vlasů. Nově vyvinutá metoda údajně útočí pouze proti rakovinné tkáni a významně snižuje nepříjemné následky pro pacienty.

Nová "dvojkombinace" nazvaná kryochemoterapie spočívá v tom, že se do nádoru zavedou zmrazené kovové sondy, jež zabijí většinu rakovinných buněk, a že se aplikuje protirakovinná látka bleomycin, která boj proti nemocné tkání završí.

Ve Vrchlabí začali potají s devitalizací

Doktor Mir vypracoval novou metodu společně s Borisem Rubinskym z univerzity v kalifornském Berkeley.

Kryochirurgie spočívající ve zmrazování nemocné tkáně není nová technika, nezaručuje však zničení všech kancerogenních buněk. I malé množství nemocných buněk, které tato terapie nezničí, může vést k novému rozbujení nemoci.

Mir a Rubinsky ale zjistili, že zmrazení nemocných buněk vede k vyššímu zprůchodnění jejich vnější membrány. To umožňuje, aby se skrze ni dostaly dovnitř buněk i větší molekuly, jaké tvoří léčivé látky.

"Myšlenka spočívá v tom, že využijeme fyzikální metodu k průniku do buněk v kombinaci s léčivými látkami, které jinak do buněk snadno nepronikají," řekl agentuře Mir.

Když vědci porovnali během laboratorních testů obě techniky - dosavadní zmrazovací a novou kombinovanou při léčbě rakoviny kůže, zjistili, že po samotném zmrazení zůstaly v tkáni zbytky rakovinných buněk. Při kombinaci zmrazení s nasazením léčiv prakticky žádná z nemocných buněk nepřežila.

Doktor Mir předpokládá, že kombinovaná metoda bude moci být využita nejen při rakovinném onemocnění kůže, ale i při léčení dalších nádorů.

Vědci doufají, že budou moci už brzy začít s ověřováním metody na pokusných zvířatech, a pokud testy dopadnou dobře, posléze i na lidech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video