Na mistra Jana Husa vzpomněly v Praze desítky lidí

Praha - Památku mistra Jana Husa, který byl právě před 585 lety upálen v Kostnici, si dnes na několika místech v hlavním městě připomněli věřící a také stoupenci sdružení Vlastenecká liga.
Bohoslužby se konaly v chrámu sv. Mikuláše, odkud se lidé přesunuli na Staroměstské náměstí k Husovu pomníku. Členové Vlastenecké ligy se sešli v poledne na Betlémském náměstí před tamní kaplí. Na shromáždění dohlížela policie, akce se obešla bez incidentů. Odpoledne se pak uskutečnila liturgie v Betlémské kapli.

Bohoslužba v chrámu sv. Mikuláše
V chrámu sv. Mikuláše promluvil k přítomným pražský biskup Karel Bican. Po jeho kázání zamířil průvod desítek věřících v čele s nejvyššími představiteli Církve československé husitské k Šalounovu pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí, kde položil věnec a poklonil se Husově památce. Pod vlajkou s kalichem s nápisem "Pravda vítězí" poté společně vystoupily pěvecké sbory z celé České republiky, které se v Praze účastnily nesoutěžního festivalu k uctění památky mistra Jana Husa. Dětský sbor z Orlové, smíšené sbory ze Slezské Ostravy, Rychvaldu, Chrudimi, Prahy - Vyšehradu, Jílového u Prahy, Příbrami a soubor Resonance z Prahy uvedly mimo jiné staročeské duchovní písně Hospodine, pomiluj ny a Jezu Kriste, ščedrý kněže.Slavnostní akt zakončil husitský chorál Kdož jsú boží bojovníci z roku 1419.

Akce Vlastenecké ligy
Na shromáždění Vlastenecké ligy dorazilo dvacet jejich členů. Ti ve svých proslovech zdůraznili především práci Jana Husa pro národ a vlastenectví.

Vlasteneckou ligu registruje ministerstvo vnitra jako jedno ze tří občanských sdružení, u nichž lze předpokládat sympatie k hnutí skinheads. Ke zrušení těchto tří organizací vyzval loni na jaře premiér Miloš Zeman. Liga se oficiálně hlásí k českému nacionalismu a "husitskému tradicionalismu". Za svůj cíl označuje upevňování a rozvíjení vlastenectví, mravních, etických a morálních hodnot. Podle Dokumentačního střediska pro lidská práva je ale ideologií Vlastenecké ligy český národní socialismus, antisemitismus, rasismus a neonacismus. K frontě se údajně hlásí asi 200 lidí osob, z nichž přibližně 20 je považováno za skutečné aktivisty.

Jan Hus v Betlémské kapli
Jan Hus působil v Betlémské kapli více než deset let od března 1402. Věhlas si získala zejména jeho kázání o potřebě zásadní reformy středověké církve. Učením, které Hus hlásal i na půdě Univerzity Karlovy, si znepřátelil mnoho církevních hodnostářů. Roku 1412 byl dán do klatby. V říjnu 1414 byl vyzván katolickým koncilem v Kostnici k obhajobě svého učení, mezi jehož hlavní body patřila kritika prodeje odpustků. Koncil jej pro jeho přesvědčení odsoudil, prohlásil za kacíře a nechal 6. července 1415 upálit.

Další připomínka Husova odkazu se dnes odpoledne konala ve zcela zaplněné Betlémské kapli. Liturgii v přímém televizním přenosu vedl patriarcha Církve československé husitské Josef Špak a olomoucká biskupka této církve Jana Šilerová.

Na liturgii do Betlémské kaple dorazily také v doprovodu rodičů děti. Obřad pro ně ale nebyl příliš zábavný. (6. července 2000)

Bohoslužbu v Betlémské kapli sloužili patriarcha Církve československé husitské Josef Špak a její první biskupka Jana Šilerová. (6. července 2000)

Pěvecké sbory z celé České republiky uctily na Staroměstském náměstí v Praze památku mistra Jana Husa. Slavnostní akt zakončil husitský chorál Kdož jsú boží bojovníci. (6. července 2000)

U Husova pomníku na Staroměstském náměstí v Praze se sešly pěvecké sbory z celé České republiky, aby svým vystoupením připomněly odkaz mistra Jana Husa. (6. července 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video