Na milost čeká 4000 lidí

  • 102
Na ministerstvu spravedlnosti se hromadí stohy žádostí o milost. Začalo jich prudce přibývat po nástupu Václava Klause do funkce prezidenta. Už jich tam leží více než čtyři tisíce. "Skutečně jsou to tak vysoké počty," potvrdila mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Problém je v tom, že po odchodu prezidenta Václava Havla už ministr spravedlnosti nemůže mnohé žádosti sám zamítnout. "Oproti minulosti nový prezident tuto pravomoc na ministra nepřenesl. Nemůžeme proto nijak rozhodovat. Žádosti o milosti tedy nezamítáme ani nedoporučujeme Hradu jejich udělení. Čekáme na stanovisko prezidenta," uvedla mluvčí.

Další desítky žádostí leží také přímo na Pražském hradě. Nic však nenasvědčuje tomu, že by prezident právě v této věci jakkoli spěchal. Důvěryhodný zdroj blízký Klausovi prohlásil, že pokud jde o milosti, od prezidenta se žádné čekat nedají. "Vím, že se žádné nechystají a dlouho se chystat nebudou. Tento rok v podstatě žádné," uvedl zdroj.

Prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa tuto informaci nepotvrdil ani nevyvrátil. Upozornil však, že na Hradě nyní zvažují, které žádosti by mohli nechat k posouzení resortu spravedlnosti. "Prezident se nějak rozhodne, až zváží všechny varianty. Tento čas ale ještě nenastal," podotkl.

Jana Chalupová, která ještě nedávno připravovala podklady k udělování milostí pro Havla, tvrdí, že Klaus má povinnost o milostech rozhodovat. "Kdyby to nedělal, porušoval by svůj prezidentský slib," řekla. 

Václav Havel si při udělování milostí vyhradil právo rozhodovat zejména ve specifických případech například, pokud byl pachatelem vážně nemocný člověk, rodič dítěte mladší patnácti let či starší lidé (ženy nad 55 let, muži nad 60).

Klaus zřejmě zvolí poněkud jiný přístup. "Některé změny lze čekat. Například se nám nezdá správné, když minulý prezident zvolil odlišnou věkovou hranici pro posuzování případů starších lidí," sdělil zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Václav Mužák.

Jana Chalupová, která pro Havla připravovala podklady k milostem, upozorňuje, že podle ní bude žádostí o milost ještě podstatně přibývat. "Ze zkušenosti vím, že těchto žádostí přibývá, zvláště tehdy, když se dlouho neobjevuje amnestie," míní.

A stejně jako v případě milostí, také s amnestií si dává nový prezident načas. Skoro se zdá, že tyto problémy si Klaus schoval k řešení až do některého z posledních šuplíků. Nejdříve říkal, že se uvidí až po prezidentských volbách. Potom žádal o několikatýdenní strpení - chtěl se poradit s ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským. A nyní už má za sebou i toto setkání.

Takže kdy? "Rozhodnutí lze čekat do několika týdnů. Zatím se nerozhodl," tvrdil Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. "Prezident se ale zatím kloní k tomu, amnestie nedávat," dodal.

Po setkání s Rychetským je zřejmé, že pokud vůbec někdo může alespoň doufat v amnestii, tak jsou to lidé odsouzení za nedbalostní trestné činy. "Pan ministr doporučil prezidentovi amnestovat tyto trestné činy, ovšem jen v případech, že neskončily smrtí obětí," sdělila mluvčí resortu spravedlnosti Iva Chaloupková.

Pokud by Klaus na návrh Rychetského přistoupil, dočkaly by se amnestie desítky tisíc lidí. Ti byli odsouzeni jen k podmíněným trestům a jsou na svobodě. A jen desítky lidí, kteří porušili zákon kvůli nedbalosti, by mohly díky prezidentovi opustit vězení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video