Na snímku z 16. dubna 1984 pochodují sikhští militanti ulicemi Amritsaru v...

Na snímku z 16. dubna 1984 pochodují sikhští militanti ulicemi Amritsaru v indickém státě Pandžáb. | foto: Profimedia.cz

Vláda Thatcherové radila Indům s masakrem v chrámu, vyplývá z archivů

  • 41
Británie se v roce 1984 podílela na krveprolití v indickém Pandžábu. Příslušníci jednotek SAS radili indickým vojákům při operaci proti sikhským separatistům, při které zahynuly stovky nevinných lidí. Vyplývá to z nedávno odtajněných dokumentů britské vlády.

Z nedávno odtajněných archivů britské vlády vyplývá, že nejméně jeden důstojník speciálních jednotek SAS na rozkaz kabinetu tehdejší premiérky Margaret Thatcherové pomáhal indické vládě s plánováním zásahu ve Zlatém chrámu v Amritsaru před třiceti lety.

Indická armáda tehdy při šestidenní akci označované jako Operace modrá hvězda zneškodnila sikhské separatisty, kteří obsadili náboženský komplex proslulého náboženského centra a ze stovek poutníků udělali své rukojmí a požadovali vyhlášení vlastního státu Khalístánu.

Indická vláda přitom Brity o pomoc sama požádala, vyplývá z odtajněných dokumentů. Akce, do níž se zapojilo dělostřelectvo, tanky i parašutisté nakonec skončila smrtí téměř stovky vojáků a asi pěti set civilistů. Aspoň tak hovoří oficiální verze indické vlády. Neoficiální odhady ovšem mluví až o pěti tisících nevinných obětech z řad poutníků zavražděných armádou při snaze eliminovat extremisty.

Vládu Thatcherové z podílu na masakru v Amritsaru osočil na základě odtajněných dokumentů labouristický poslanec Tom Watson. Argumentoval dvojicí dopisů představitelů britské vlády datovaných k únoru 1984, které zveřejnil blog Stop Deportations. V nich se píše o nejméně jednom důstojníkovi SAS, jehož úkolem bylo pomoct Indům s naplánováním zásahu v komplexu, který již dříve obsadili odbojní separatisté. 

Povinnost odtajnit dokumenty přikazuje britská legislativa po 30 letech.

Současná britská vláda podíl na masakru hodlá vyšetřit. Nařídil  to premiér David Cameron, informovala britská stanice BBC. Vyšetřování se má také zaměřit na to, jestli měly být příslušné dokumenty vůbec odtajněny. Premiér ani ministr zahraničí totiž o jejich deklasifikaci nebyli informováni, uvedl vládní mluvčí.

Indický generálporučík Kuldip Singh Brar

Generál Brar z indické armády, jenž se podílel na velení Operace modrá hvězda, jakoukoli spoluúčast Londýna na vojenském zásahu odmítá. "Nikdy předtím jsem o tom neslyšel," řekl asijské redakci BBC.

Spekulace o možné spoluvině Spojeného království za masakr v náboženském centru Sikhů by mohly přinést napětí do britsko-indických vztahů i křehké rovnováhy mezi sikhskými separatisty a centrální indickou vládou.

Právě její nejvyšší představitelce, tehdejší premiérce Indíře Gándhíové, se jen o několik měsíců později stal zásah v Amritsaru osudným. Posledního října 1984 ji zastřelili sikhští členové její osobní stráže v odvetě za události ve Zlatém chrámu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video