Patnáctiletá blogerka Malála Júsufzajová se zotavuje po útoku Talibanu

Patnáctiletá blogerka Malála Júsufzajová se zotavuje po útoku Talibanu | foto: Profimedia.cz

Neměla jsi štvát proti islámu, napsal Taliban postřelené Malále

  • 65
Vysoký představitel Talibanu Adnan Rašíd zareagoval na projev šestnáctileté pákistánské dívky Malály v OSN minulý pátek. Tvrdí v něm, že talibanci ji nepostřelili kvůli podpoře vzdělání žen, ale kvůli tomu, že pomlouvala islám.

Rašíd na začátku svého vzkazu popisuje šok z útoku, protože pochází ze stejného kmene Júsufzai jako ona. "Když na tebe zaútočili, byl to pro mě šok. Přál jsem si, aby se to nikdy nestalo a já tě mohl varovat," píše Rašíd v dopise. Čtyřstránkový dopis datovaný 15. července zveřejnil britský server The Daily Telegraph.

Jenže i kdyby chtěl, radikální islamista dívku varovat nemohl. Mimo jiné i proto, že v době útoku seděl ve vězení za plánování vraždy na dnes již bývalého pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. Loni však z vězení uprchl.

Rašíd v dopise také vyjádřil názor, proč na dívku teroristé zaútočili. "Taliban věří, že jsi proti nim záměrně psala a provozovala špinavou kampaň, která měla poškodit úsilí nastolit v údolí Svát islamistický systém. Tvoje články byly provokativní," píše Rašíd.

Reagoval tak na projev Malály v OSN minulý pátek, ve kterém mimo jiné řekla: "Extremisté se knih bojí, síla vzdělání je děsí. Kniha a pero - to jsou naše nejsilnější zbraně. Jedno dítě, jeden učitel, jedna kniha a jedno pero můžou změnit svět." (Více o projevu Malály zde.) "Ve svém projevu jsi řekla, že pero je mocnější než meč. Zaútočili na tebe kvůli Tvé zbrani a ne kvůli Tvým knihám nebo škole," odpovídá dívce Rašíd.

Taliban prý nemá námitek proti vzdělání, ale hnusí si "satanské" sekulární školství vnucené zemi ještě anglickými kolonizátory, ve kterém není místo pro islám. "Proč chtějí všechny lidské bytosti poangličtit? Protože Angličané jsou oddaní příznivci a otroci židů," nabízí vysvětlení vůdce Talibanu.

Otevírá i myšlenku, zda by se Malála stala miláčkem západního světa, kdyby ji zranili Američané. "Ptám se a buď upřímná: kdyby jsi byla zraněna při bezpilotním útoku Američanů, dozvěděl by se svět o tvém zranění? Byla bys nazývána dítětem lidu? Dělala by média tolik povyku?" ptá se terorista.

Nakonec dívku zve do Pákistánu. A varuje před sionistickým spiknutím. "Nakonec ti doporučuji vrátit se domů, přijmi islámskou a paštunskou kulturu, přihlaš se do ženské madrasy (islámské školy), studuj a uč se Alláhovu knihu, používej svoje pero pro islám a muslimskou komunitu a odhal spiknutí nepatrné elity, která si chce podrobit celé lidstvo pro svůj zlý program ve jménu nového světového pořádku."

Britský expremiér dopis zkritizoval

Bývalý britský premiér, nyní vyslanec OSN pro vzdělávání Gordon Brown, se do dopisu tvrdě opřel: "Nikdo neuvěří Talibanu ani slovo ohledně práva žen jako Malála na vzdělání, přinejmenším dokud nepřestane pálit školy a masakrovat studenty."

Islamisté Malálu postřelili začátkem října v autobuse, jímž se vracela ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu, a způsobili jí vážná zranění hlavy. K útoku se přihlásil fundamentalistický Taliban, jehož počínání dívka popisovala ve svém blogu na stránkách britské stanice BBC. Kritizovala především to, že brání ženám ve vzdělávání. Taliban její postoj označil za podporu Západu.

Dívka se léčila v britské nemocnici, která se specializuje na léčbu britských vojáků zraněných v Afghánistánu. Prodělala několik náročných operací především poraněné lebky. V únoru byla propuštěna z nemocnice a pokračuje v rekonvalescenci v dočasném domě své rodiny v Birminghamu.

O pákistánské dívce Malále Júsufzajové, kterou loni na podzim těžce zranili pákistánští islámští extremisté, vznikne v USA dokumentární film. Režie snímku se chopí Davis Guggenheim, který dostal v roce 2006 Oscara za dokument Nepříjemná pravda o globálním oteplování. Film o Júsufzaiové by se měl do kin dostat v druhé polovině roku 2014.

Mladá Pákistánka také začala psát autobiografii, která má podle ní pomoci její kampani za to, aby všichni chlapci a dívky na světě měli právo na školní vzdělání. Kniha se bude jmenovat I am Malala (Jsem Malála).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video