Na Libavé vyrostla polní nemocnice

Uprostřed vojenského cvičiště Libavá na Olomoucku vyrostla kompletní vojenská nemocnice včetně operačního sálu, prádelny, chirurgické ambulance, ale i márnice. Nemocnice se v podhůří Jeseníků zúčastnila svého prvního cvičení na území České republiky.

Většina jejích příslušníků už pracovala při zahraničních misích v Albánii, Afghánistánu či loni v Iráku. "Cílem je především sladění lidí. To je alfa omega při hromadném příjmu pacientů," řekl podplukovník Marián Tomašík.

Tuny zdravotnického materiálu stěhovali vojáci do odlehlých prostor Libavé pět dní. Lékaři a sestry čelili i extrémním klimatickým teplotám, než na jaké byli dosud při práci zvyklí. V porovnání například s Afghánistánem dnes bylo na Libavé o 50 stupňů méně.

"Na extrémy jsme zvyklí. Přiznám se ale, že když jsme v Afghánistánu naměřili na sále teplotu kolem 50 stupňů, bylo to drsné. Hlavně když pacient krvácí," řekla sestra instrumentářka Zuzana Kupková.

Lékaři a sestry 6. polní nemocnice se museli v rámci cvičení vypořádat s hromadným příjmem pacientů. Na jednotlivá oddělení během několika minut přiváželi vojáci těžce zraněné, na jejichž autobus podle pokynů cvičení zaútočili ostřelovači. Během chvilky se někteří zranění dostali až na operační sál. "Zvládli jsme to v časovém intervalu 30 minut, zásah byl úspěšný," uvedl velitel polní nemocnice Marek Kocvrlich.

Nemocnici s veškerým logistickým zabezpečením postavili vojáci v prostoru Staré Vody v Libavé na ploše zhruba čtyř hektarů. Do speciálního cvičení se zapojilo 160 lidí a přes pět desítek kusů vojenské techniky.

Polní nemocnice, která získala několik významných uznání od koaličních partnerů v NATO, sídlí od července v Olomouci. - více zde

Do struktur NATO se nemocnice začlení od 1. ledna 2005. Podle Mariána Tomašíka je už nyní připravena působit kdekoliv na světě do 30 dnů od obdržení rozkazu.

O práci lékařů a sester z polní nemocnice se mohli nedávno dozvědět také lidé v Bruselu. Centrála NATO totiž představila výstavu fotografií podplukovníka Jiřího Hlouška, který zachytil práci nemocnice v Afghánistánu a v Iráku, její pacienty i všední život místních obyvatel. - více zde

Český M.A.S.H. vyjel poprvé na zahraniční misi před deseti lety. Zhruba dvacet zdravotníků polního chirurgického týmu bylo tehdy v rámci UNPROFOR nasazeno v Republice Srbská Krajina. - více zde

,

Video