Očkování dětí proti hepatitidě A v Praze 6. (5. června 2015)

Očkování dětí proti hepatitidě A v Praze 6. (5. června 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Na letní tábory by mohly jet i děti bez očkování, navrhují senátoři

  • 41
Očkování by nemělo být podmínkou pro účast dítěte na škole v přírodě nebo na letních táborech, navrhli znovu senátoři. Svou novelou o ochraně veřejného zdraví chtějí také snížit z půl milionu na třicet tisíc korun pokutu pro mateřské školy, které by přijaly neočkované dítě.

Návrh horní komora parlamentu podpořila ve středu v prvním kole schvalování. Obdobné změny prosazovali senátoři už loni, Sněmovna je ale odmítla.

Novelu, pod kterou se podepsala téměř polovina všech senátorů ze všech frakcí, nyní projednají senátní výbory. Pokud novela získá souhlas Senátu i v druhém kole, dostanou ji k projednání vláda a dolní komora parlamentu.

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nestraníků uvedla, že cílem novely není vyřešit otázku povinnosti či dobrovolnosti očkování, ale napravit dvě nelogičnosti stávajícího zákona. Podle senátorky není důvod, proč by se neočkované děti nesměly účastnit škol v přírodě, když se po zbytek školního roku běžně pohybují mezi svými vrstevníky.

Senátorka ČSSD a někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová k další části novely potvrdila, že až půlmilionová pokuta za přijetí neočkovaného dítěte do mateřské školy je nepřiměřeně vysoká. Podle předkladatelů by byla pro školky likvidační.

Povinné očkování řešil i Ústavní soud

Podobné úpravy Senát prosazoval loni v létě v rámci vládní novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Senátoři chtěli například to, aby jesle a mateřinky měly povinnost zjistit stav očkování přijímaného dítěte, ale aby očkování nebylo přímo podmínkou přijetí.

Sněmovna ale tehdy tyto úpravy odmítla. Senát tehdy navíc požadoval z novely odstranit ustanovení, podle kterého nebude hlukem hudba při venkovních produkcích. Do zákona se přes nesouhlas horní komory dostalo také právo hygieniků vstupovat do soukromých bytů kvůli kontrole zdroje hluku, kterým byly překročeny hygienické předpisy.

Očkování dětí je v Česku povinné. Loni se k této problematice vyjadřoval dokonce i Ústavní soud. „Autonomie rodičů při rozhodování o zdravotním stavu dítěte není absolutní,“ rozhodl ve sporu, který zahájili rodiče z jižní Moravy. Soud posvětil i sankce pro rodiče, kteří dítě naočkovat nenechají. V současné době mohou dosáhnout až 10 tisíc korun.

Ještě vyšší pokuty mohou dostat jesle nebo mateřské školky, které nenaočkované dítě přijmou. Sankce je v tomto případě až 500 tisíc korun. Naopak školy musí vzít i neočkované dítě, protože povinná školní docházka má přednost. Dítě bez povinných vakcín má ale určitá omezení, nesmí jet na školu v přírodě nebo na zotavovací pobyt. Určuje to zákon o ochraně veřejného zdraví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video