Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Roman Čejka, MF DNES

Na lázně zapomeňte, slyší mnohem víc nemocných. Pojišťovny šetří

  • 146
Zdravotní pojišťovny začaly lidem častěji zamítat pobyt v lázních, tvrdí jejich provozovatelé. Zatímco dříve byla odmítnuta zhruba tři procenta žadatelů, letos pojišťovny nedopřejí léčebné kúry 14 procentům. Pojišťovny odmítají, že by zpřísnily výběr, aby se ušetřilo třeba na zvýšené platy lékařů.

"Zdravotní pojišťovny za prvních pět měsíců letošního roku schválily o 14 procent méně návrhů na komplexní lázeňskou péči, než tomu bylo za stejné období loni," upozornil prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha s tím, že revizní lékaři pojišťoven v předchozích letech zamítali vždy zhruba dvě až tři procenta návrhů.

Nárok na lázně

Léčbu v lázních nejprve u pacienta navrhuje a schvaluje jeho ošetřující lékař. Návrh postupuje zdravotní pojišťovně. Pokud její revizní lékař žádost schválí, pacient do tří měsíců nastoupí do lázní. Revizní lékaři mohou lázně zamítnout kvůli kontraindikacím nebo když pacient nesplní všechny podmínky, třeba nezhubne.

Například společnost Royal Spa, pod níž spadají Velké Losiny, Luhačovice, Ostrožská Nová Ves a také Mariánské Lázně, měla loni do května 3 092 schválených pacientů, letos jich je o 292 méně.

"Je to devítiprocentní pokles a to je opravdu hodně. Něco takového si za poslední léta nepamatuji," komentoval čísla ředitel společnosti Martin Plachý, který je viceprezidentem lázeňského svazu.

Do Poděbrad pojišťovny zatím poslaly o 468 žadatelů méně než loni. Lázně Jáchymov, které vede Bláha, mají propad o 480 lidí. "Na komplexní lázeňské péči nám vypadl v podstatě jeden celý měsíc," zlobí se Bláha.

Pojišťovny letos ušetřily na lázeňské péči přes 400 milionů

Svaz léčebných lázní, který sdružuje 31 z celkových 37 zařízení tohoto typu v ČR, vyčíslil dosavadní propad příjmů za péči placenou pojišťovnami na 412 milionů korun. Pojišťovny ale s jeho údaji o čtrnáctiprocentním poklesu nesouhlasí.

"V žádném případě tu není žádný výrazný meziroční pokles. Letos chceme zachovat objem lázeňské péče na stejné úrovni jako loni. Možná, že bude o procento dvě pod tímto limitem, ale rozhodně ne nijak dramaticky nižší," řekl iDNES.cz Jaromír Gajdáček, ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Na pojišťovny spoléhá více než 100 tisíc pacientů

V Česku je 37 lázní a 86 lázeňských zařízení. Podle ministerstva zdravotnictví loni čerpalo zdravotními pojišťovnami zcela hrazenou péči 102 tisíc lidí včetně dětí.

GRAF Za co llidé v lázních utrácí

Lázně tvrdí, že jen za loňský rok u nich pacienti a klienti nechali přes devět miliard korun. Více než čtyři miliardy lázně vrátily zpět státu v podobě daní a sociálních odvodů. Podle studie, kterou si nechaly vypracovat, lidé utratí v lázních nejvíce peněz za procedury, ubytování a stravu. Tedy právě za to, co platí zdravotní pojišťovny. Tyto náklady chce ministerstvo do budoucna "osekat".

Nižší čísla za prvních pět měsíců vysvětluje - navzdory meziročnímu srovnání - tím, že lidé jezdí mimo sezonu do lázní méně. "Situace se ve zbylých měsících dorovná," ujišťuje.

Pokles, i když mírnější, potvrzuje největší pojišťovna u nás. Loni touto dobou komplexní lázeňskou péči, u níž pojišťovny hradí i ubytování a stravu, Všeobecná zdravotní pojišťovna přiznala 38 403 lidem. Letos jen 35 958.

Šestiprocentní minus si pojišťovna vysvětluje tím, že od ledna ubylo míst, která o lázeňské péči rozhodují. "Agenda byla převedena z územních pracovišť VZP na krajské pobočky. Je tedy koncentrovaná na méně míst," řekl mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Tím také došlo k tomu, že žádosti posuzují erudovanější revizní lékaři.

Důvod může být ale i jiný. Pojišťovny potřebují ušetřit, aby peníze mohly přesunout jinam. Například na jaře jim ministerstvo zdravotnictví neplánovaně uložilo na bedra, aby ušetřily tři miliardy na zvýšení platů lékařů. Ti si více peněz vymohli protestem Děkujeme, odcházíme.

GRAF Vývoj počtu pacientů v lázeňství podle způsobu úhrady

"Je vidět, že pojišťovny jsou striktnější, tvrdší a že se rozhodly, že tuto formu péče omezí, aby měly prostředky na jiné a z jejich pohledu důležitější výdaje," domnívá se Martin Plachý z Royal Spa.

Gajdáček ale programové šetření odmítá. "Každý pacient, který má nárok na lázeňskou péči, ji dostal. Není žádný pokyn, že by se tento segment měl snižovat. Celkové trendy ve zdravotnictví, třeba laparoskopické operace, ale směřují k tomu, že žádostí o lázně ubývá. Je pravdou, že když srovnáme posledních pět let, zhruba deset procent na lázeňské péči šlo dolů," řekl Jaromír Gajdáček.

Reforma není potřebná, brání se změnám lázně

Lázně se snaží přesvědčit ministerstvo zdravotnictví, aby neměnilo dosavadní systém lázeňské péče. Argumentují třeba i tím, že loni odvedly do státní kasy přes čtyři miliardy. Ministerstvo plánuje, že část péče, kterou dosud pojišťovny hradí, si pacienti v budoucnu zaplatí sami.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek iDNES.cz už dříve řekl, že cílem je, aby pojišťovny dávaly na lázeňskou péči místo tří miliard o půl až jednu miliardu méně. Ušetřené peníze by se použily jinde ve zdravotnictví. Lázně namítají, že o půl miliardy je pojišťovny připravily už letos, a další změny tak nejsou nutné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video