Horkým kandidátem na křeslo ministra zahraničí je Petr Gandalovič.

Horkým kandidátem na křeslo ministra zahraničí je Petr Gandalovič. | foto: Mirek Vorlíček, iDNES.cz

Na křeslo šéfa české diplomacie je nával

  • 56
O křeslo ministra zahraničí je tlačenice. Kdo dostane šanci řídit Černínský palác, pokud se Mirkovi Topolánkovi podaří získat důvěru pro vládu ODS, lidovců a zelených? Bude to Petr Gandalovič, Alexander Vondra nebo Jan Zahradil?

Přejít na speciál Hledá se vláda

Petr Gandalovič – to je jméno, které v souvislosti s resortem zahraničí padá nejčastěji. Jenže tím, že ústecký primátor uspěl ve volbách a získal poslanecký mandát, si paradoxně přivřel dveře k ministerské kanceláři.

V patové situaci, kdy proti sobě stojí vyrovnaný počet poslanců levice a pravice, bude při důležitých hlasováních potřeba stoprocentní docházka. Ministr zahraničních věcí však často létá do ciziny.

Gandalovič by tak svou nepřítomností mohl ohrozit prosazení některých zákonů koalice. Gandalovič ke svému možnému jmenování ministrem zatím mlčí.

"Ta nabídka by pro mě byla zajímavá, ale komentovat ji budu v okamžiku, kdy ji skutečně dostanu," řekl ve čtvrtek.

Zda taková nabídka skutečně přijde, není vůbec jisté. "Ideální by bylo, kdyby Petr Gandalovič plnil roli jakéhosi koordinátora pro oblasti, kde je potřeba sladit české zájmy a evropské normy. Domnívám se, že by tomu dal přednost před ministerským křeslem," uvedl bývalý velvyslanec v USA Alexander Vondra.

Právě on je přitom druhým horkým favoritem na post ministra zahraničí. "Jsem připraven sloužit vlasti, pokud takovou nabídku dostanu," tvrdí Vondra. Na podzim ho přitom čekají volby do Senátu, do nichž kandiduje jako nezávislý v barvách ODS.

Přestože má Vondra za sebou řadu let v diplomatických službách, ani on není ideálním kandidátem pro všechny koaliční strany. Výhrady mají například zelení – na jejich vkus je příliš "proamerický".

Z trojice nejčastěji skloňovaných jmen je pak paradoxně nejméně pravděpodobným kandidátem dlouholetý stínový ministr zahraničí Jan Zahradil. Kdyby totiž přijal nabídku do vlády, musel by se vzdát svého křesla poslance v Evropském parlamentu.

Jenže pokud by tato vláda nedostala důvěru, ocitl by se ve "vzduchoprázdnu". Mnozí jej navíc pokládají za přílišného euroskeptika – a to i na ODS, která bývá často označována za kritika Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video