Albánská vlajka v ulicích Mitrovice na severu Kosova

Albánská vlajka v ulicích Mitrovice na severu Kosova | foto: Profimedia.cz

Na kosovské hranici to opět vře, spory kvůli obchodu už mají oběť

  • 16
Jeden mrtvý kosovský policista a další zranění. Na hranicích Kosova a Srbska to opět vře. Důvodem je zákaz dovozu srbského zboží do Kosova. Mírové jednotky NATO i diplomaté jsou v pohotovosti.

Na následky těžkých zranění zemřel jednatřicetiletý kosovský policejní důstojník. Podle kosovských úřadů byl střelen do hlavy, když se policejní konvoj dostal pod palbu v srbské oblasti na severu Kosova. Další policista byl údajně zraněn při výbuchu granátu. Jiné zprávy hovoří až o pěti zraněných příslušnících zvláštní jednotky kosovské policie.

Ta se v úterý na nařízení vlády pokusila obsadit dva hraniční přechody se Srbskem, přes které do Kosova proudí do Srby ovládaných území na severu země "zakázané zboží". Policejní hlídky měly zajistit přísnější celní kontrolu. Narazily ale na odpor Srbů, kteří oblast obývají, a po několika hodinách se stáhly.

Černá díra na severu Kosova

Kosovské úřady minulý týden zakázaly dovoz srbského zboží. Krok je odpovědí na srbský bojkot kosovských výrobků, jímž Bělehrad reagoval na jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti v roce 2008.

Kosovo

Dříve jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila jednostranně v únoru 2008 nezávislost na Srbsku. Kosovskou nezávislost dosud uznalo bezmála 80 zemí, mezi nimi USA i většina evropských států včetně Česka. Mezi unijní odpůrce kosovské nezávislosti patří kupříkladu Slovensko, Rumunsko a Řecko. Srbsko samostatnost "své provincie neuznává" a prištinské úřady v podstatě ignoruje. Od vojenského zásahu NATO proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi v roce 1999 bylo Kosovo pod správou OSN. V zemi doposud zůstává asi 6 tisíc zahraničních vojáků.

Cílem úterní operace bylo podle kosovského ministra vnitra Bajrama Rexhepiho zabránit přílivu zakázaného srbského zboží do země. Na přechodu Brnjak bylo rozmístěno 40 policistů, druhá skupina policistů ve snaze proniknout k hraničnímu přechodu Jarinje narazila na odpor místních Srbů u města Leposavić. Oba přechody sice občas kontrolují policejní hlídky Evropské unie, neproclené zboží však tudy jinak proudí prakticky každý den.

"Nemůžeme zůstat lhostejní a tolerovat donekonečna, že část našeho území byla černou dírou," řekl kosovský premiér Hashim Thaçi. Srbové v reakci zablokovali přístupové silnice k přechodům navezeným štěrkem a dřevem, aby znemožnili převzetí hraničních stanovišť.

Vojáci NATO střeží Mitrovici

Srbsko akci Prištiny označilo za nesmyslný akt a obrátilo se na Evropskou komisi, OSN a velitelství NATO s tím, že by v oblasti mohlo dojít k eskalaci násilí. Mírové jednotky NATO v reakci přechod Brnjak zablokovaly. Z bezpečnostních důvodů vojáci KFOR také uzavřeli most přes řeku Ibar v Kosovské Mitrovici. Řeka odděluje srbský sever od jihu obývaného převážně kosovskými Albánci. Na místě hlídkovala obrněná vozidla a vrtulníky.

Akci kosovské policie kritizovala Evropská unie s tím, že kosovská vláda by měla takové opatření předem konzultovat se svými západními spojenci. Šéfka zahraniční politiky EU Catherine Ashtonová označila operaci za "neužitečnou" a spojila se s kosovským premiérem a srbským prezidentem, aby "ihned obnovili klid". Do diplomatického tlaku se okamžitě vložily i Spojené státy a vyzvaly obě strany aby "usedly k jednacímu stolu".

Během několika hodin od prohlášení se kosovská policie z oblasti stáhla. Kosovští policisté nejdříve opustili okolí města Leposavić a poté i přechod Brnjak. Srbové zase začali odstraňovat barikády, kterými postup kosovské policie blokovali.

, natoaktual.cz

Video