Martin Jirkovský

Martin Jirkovský | foto: David Neff, MAFRA

Na konkurzní podvody jeden člověk nestačí, musí si vytvořit síť

  • 9
Podvodníci, kteří manipulují dražby a kradou majetky z konkurzů, musí mít kolem sebe nutně rozsáhlou síť lidí. Platí si informátory, odhadce, někdy také zaměstnance exekutorů.

"Pokud se manipulace s dražbami dějou, provádějí je organizované skupiny," potvrdil MF DNES soudce, který si přál zůstat v anonymitě.

Že by se bez kontaktů nepohnul z místa, přiznal i karlovarský podnikatel Martin Jirkovský, kterého MF DNES natočila na skrytou kameru, když vyprávěl o tom, jak zmanipuloval dražbu.

Může podvádět dál

Přistihli ho u manipulování, konkurzním správcem zůstává

Reportérka se vydávala za investorku, která chce s Jirkovským uzavřít obchod - a on se rozpovídal: třeba o tom, jak zařídit, aby na dražbu nikdo nepřišel a dům se pak za provizi prodal domluvenému zájemci.

"Bez kontaktů tohle nejde," říká Jirkovský na záznamu skryté kamery. V jednu chvíli se zmíní, že jeho známý se stane odhadcem, který bude oceňovat majetek. "Mně bude vyhovovat," říká Jirkovský a souhlasně kývne na otázku, zda tohoto člověka využije na to, aby mu oceňoval majetek podle dohody.

"Pokud má někdo znalce, kteří páchají zcela zjevný podvod, pak se s dražbami manipulovat dá, jinak těžko," vysvětluje Libor Nevšímal z pražské dražební společnosti Naxos. Říká, že podvodník by však potřeboval "získat" člověka, který dražbu řídí.

"Dražbu je pak možné skrýt, utajit. Můžete třeba zamezit tomu, aby se inzerát objevil na internetu," uvažuje Nevšímal. Každá dražba se totiž ze zákona musí objevit na takzvané centrální adrese - portálu zřizovaným Českou poštou. A musí být i na internetu. "Na internet se dá pověsit tak, aby ji tam nikdo nenašel," připouští brněnský soudce.

Zločin podle soudce Berky?

Jednou z praktik organizovaných skupin, jak se levně dostat k velkým majetkům, je poslat do konkurzu "zdravou" firmu. Stačí totiž, aby dlužila více než dvěma lidem, a už lze podat návrh na konkurz.

"Konkurzní správce by se měl starat o to, jak postavit firmu na nohy. Je zároveň ředitelem. Jenže když propustí zaměstnance a zůstanou mu budovy a vybavení, může s nimi nakládat. Správce má nad sebou sice soud a věřitelský výbor, ale vždy je někdo chytřejší. Stačí ‚dobří‘ ekonomičtí poradci, kteří zašantročí dokumenty, a trestný čin nikdo neprokáže," líčí soudce.

Podobně fungoval gang kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Jeho lidé si vyhlédli fungující podnik a koupili jeho dluh. Na jeho základě navrhli konkurz a Berka ho uvalil. V podniku se pak ujali vlády konkurzní správci (také Berkovi lidé) a firmy pod cenou rozprodávali.

Podnikatel Jirkovský vykládal, že on sám se raději drží malých kšeftů. Není tak na něj vidět. Přiznal se však k uplácení exekutora a kvůli tomu rozlítil exekutorskou komoru. "Uplácení exekutorů můžu vyloučit. Nevím, jak vysoká by ta částka musela být, aby to stálo za to," reagoval viceprezident komory Jiří Prošek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video