„Telepatie“ zůstává hudbou budoucnosti. Ale ovládání počítače myšlenkami se může hodit například ochrnutým.

„Telepatie“ zůstává hudbou budoucnosti. Ale ovládání počítače myšlenkami se může hodit například ochrnutým. | foto: Profimedia.cz

Na klinice Mayo nakročili k „telepatii“, převedli mozkové vlny na písmena

  • 32
Odborníkům na prestižní klinice Mayo v USA se zdařil test, který by v budoucnu mohl usnadnit život vážně postiženým. A možná i docílit jakési "umělé telepatie" - přenosu myšlenek na dálku. Dokázali, že člověk může psát soustředěním se na tvary písmen. O pokusu informoval server LiveScience.com.

Pracovníci floridského kampusu kliniky Mayo dokázali, že člověk může pomocí elektrod připojených přímo k mozku "psát" písmena tím, že se soustředí na jejich podobu.

"Objev je krokem na cestě k zařízením, která by mohla jednoho dne pomoci lidem komunikovat jen myšlenkami," píše LiveScience.com. V budoucnu by zřejmě taková komunikace fungovala pomocí implantátů - lidé by si myšlenkami "psali" podobně, jako třeba dnes komunikačními programy na počítači.

Časově bližší ovšem je o něco přízemnější použití. Moci ovládat počítač myšlenkami se může hodit například ochrnutým. Jen v USA by podle vedoucího výzkumu na klinice Mayo Jerryho Shiha mohly z takového zařízení profitovat více než dva miliony lidí (Spojené státy mají asi 308 milionů obyvatel).

Technologii otestovali epileptici

Neurologové na klinice zaznamenali schopnost "psát myšlenkami" u dvou epileptiků. Aby mohli elektrody napojit přímo na mozek, museli přistoupit ke kraniotomii, tedy chirurgicky vytvořit malý otvor v lebce.

"Kůže na hlavě a lebka zkresluje, podobně, jako třeba atmosféra ruší světlo hvězd," vysvětlil podle LiveScience.com Shih, proč elektrody napojil přímo k mozku, na rozdíl třeba od snímání aktivity mozku pomocí EEG.

Pacienty lékaři posadili před mřížku s písmeny. Ta se jednotlivě rozsvěcela, elektrody přitom posílaly data o aktivitě mozku do počítače. Poté byli pacienti vyzváni, aby se sami soustředili na konkrétní písmena a celá procedura se zopakovala. Potom začal počítač predikovat písmena na základě porovnání aktuálně snímaných dat s dříve naměřenými hodnotami.

TELEPATIE

Telepatie (z řečtiny - "tele-" značí vzdálenost, "patheia" cítění či ovlivnění) je označení pro přenos myšlenek na dálku jinak než pěti smysly. Vědecky není prokázaná v tom smyslu, že by šlo telepatické spojení dvou lidí navázat úmyslně a opakovaně. Jako telepatie se nicméně chápe přenos myšlenek bez technických pomůcek.

"Přenášení myšlenek na dálku se mnohokrát testovalo (...) Pokud se dodržely podmínky pokusu rigorózně, výsledky byly naprosto žalostné. Žádné myšlenky se přenést nikdy nepodařilo (...) Případný důkaz telepatie by znamenal zásadní revizi fyziky," řekl dříve magazínu 21. století astrofyzik Jiří Grygar.

"Velké objevy v tomto směru (dění v lidském mozku) mohou být stále ještě před námi. Jen na ně musíme být připraveni," říká lékař a odborník na mozek Josef Syka, který nyní souhlasí s Grygarem v tom, že problematika telepatie nemá vědecký podklad.

"Když byl systém zkalibrován na mozkové vlny pacientů a ti mysleli na určité písmeno, tak se objevilo na obrazovce," uvádí LiveScience.com. Počítač odhadoval písmena, na která pacienti mysleli, s téměř stoprocentní spolehlivostí.

Podle Shiha se sice už podobných výsledků podařilo dosáhnout s elektroencefalografem, jeho systém ale může být při komunikaci rychlejší. Zatím nicméně není zřejmé, kolik elektrod by museli mít pacienti implantováno. Také platí, že u každého pacienta bude třeba připojené počítače zkalibrovat - podobně jako při ovládání protézy.

Vědci svůj objev hodnotí střízlivě jako "malý krok". Shih ale zároveň dodává: "Ta zařízení se tak zmenšují, že je možné, že by byla (celá) ve formě implantátu. Je to povzbuzující."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue