Na katastru urychlily žádosti jen úplatky

  • 3
Praha - Úplatek zůstane i nadále jedinou možností, jak urychlit zápis do katastru nemovitostí. Tato praxe platila do nedávné výměny vedení úřadu, ale realitní kanceláře se obávají, že bez celkové změny systému nelze korupci vymýtit. "Pokud se nezmění systém zápisu do katastru, všechno bude za krátkou dobu jako dřív," tvrdí vedoucí pracovník smíchovské realitní kanceláře.

"Sám jsem přišel do kontaktu se čtyřmi úplatnými úředníky, a to ani nevím, s kolika dalšími měli co do činění kolegové," dodal.

Své jméno odmítá zveřejnit, protože pomocí úplatků "urychloval" desítky žádostí svých klientů. Je si navíc vědom toho, že je úplatek trestným činem i pro osobu, která jej dává.

Nutnost radikální změny potvrdil i generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka. "Mluví se o tom, že kdo chce vyřízení urychlit, musí si připlatit. Na jiných katastrálních úřadech mimo Prahu je vyřizování mnohem rychlejší. Může to být ale způsobeno i tím, že nemusí spravovat tak velikou oblast, jako je Praha," podotkl Borůvka.

Podle Borůvky by situaci napomohlo, kdyby klienti mohli za urychlení žádosti oficiálně zaplatit - obdobně jako při vyřizování pasů.

I podle realitního makléře, který si přeje zůstat v anonymitě, by pomohly pouze příplatky za přednostní vyřízení a zvýšení počtu úředníků. "Jinak věřím, že se vše vrátí do starých kolejí. Lidé budou čekat dlouho a zase vznikne prostor pro úplatky. Ze zkušenosti odhaduji, že tři čtvrtiny našich klientů by si rády připlatily pět i deset tisíc i oficiálně,  když by měly garanci rychlé evidence," dodal s tím, že o úplatcích na úřadě ví z vlastní zkušenosti. Vyšetřování korupce na katastrálním úřadě zhruba před dvěma lety potvrdila Danica Hrabalová z tiskového oddělení policejního prezidia.

Několik případů prošetřování možné korupce na úřadu přiznal i předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře. "Vím o třech až čtyřech případech, kterými se zabývala i policie. Korupci se ale nepodařilo prokázat," podotkl Večeře.

Přesto vedoucí realitní kanceláře v Praze 5 tvrdí, že úplatky byly naprosto běžné. "Předávání peněz se uskutečňovalo přímo v budově úřadu. Někdy úředník sám nabídl, že jde zápis jistým způsobem urychlit, ale většinou už všichni věděli, o co jde, a peníze měli připravené s sebou," popisuje své zkušenosti. Dodal, že za pět až deset tisíc korun se dalo uspíšit zápis z tří měsíců maximálně na tři týdny.

Jednotlivcům se podle něj vyplatilo vyřizovat si záležitosti na katastrálním úřadu přes realitní kanceláře, protože ty už měly potřebné kontakty a věděly, na koho se rovnou obrátit.

Dlouhého vyřizování žádostí se obávali i lidé, kteří včera přišli do podatelny katastru. "Známí mě varovali, že za rychlejší vyřízení bych si měl připlatit. Své jméno vám ale neřeknu, třeba to půjde i bez nějakého přitlačení," doufá jeden z žadatelů. Stejné obavy měli i další dotázaní. Na problémech s úplatky na úřadě se shodli, ale jakmile by měli říci své jméno, hned obrátili. "Nezlobte se, ale co když se mi vyřízení poté protáhne," obával se další.

Nynější zvýšené kontroly pro realitní kanceláře podle jejich pracovníků nic neznamenají - odnesou to však jejich klienti. "Především lidé, kteří potřebují něco vyřídit rychle, mají smůlu. Musí počkat tři měsíce, ale třeba i půl roku. Vlastnické právo totiž při koupi vzniká až po zápisu do katastru nemovitostí," upozornil muž a dodal, že se prodloužení čekací doby dotkne i klientů, kteří chtějí koupit byt pomocí hypotéky - všechno potřebné se totiž může vyřídit až po registraci.

Potvrzuje to i právník Jan Křeček. "Pokud někdo prodává byt, může na peníze čekat i půl roku. Ty jsou uložené u notáře a prodávající je dostane až po zápisu na úřadě," uvedl.

Přestože stát vyměnil vedení pražského katastrálního úřadu v Kobylisích, klienti jsou přesvědčeni, že se tím korupční prostředí nezničí. Mnozí tvrdí, že by za urychlení žádosti bylo lepší zaplatit, podobně jako je tomu u cestovních pasů. (3. listopadu 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video