Na jižní pól asi povede dálnice

  • 21
Na světadílu, kde nejsou vlastně žádná auta, má vyrůst dálnice dlouhá 1600 kilometrů. Kdysi tudy k jižnímu pólu klopýtali polárníci se psími spřeženími. Někteří nedošli. Teď by tam mohli pohodlně dojet vozem. Stačilo by, kdyby si počkali na nejopuštěnější dálnici světa.

Povede napříč Antarktidou od pobřeží až přímo na jižní pól. Podle mnohých lidí to bude ta nejzbytečnější silnice světa. Jiní zase bez obalu říkají, že je to nejšílenější silnice.

Američtí inženýři začínají projektovat silnici, která by měla být dlouhá 1600 kilometrů a umožnila by dodávku zásob k vědeckým stanicím u pólu. Americká národní vědecká nadace vypracovala tříletý plán, podle kterého se má vyhodnotit proveditelnost výstavby silničního spojení mezi McMurdovou stanicí na zamrzlém Rossově moři a základnou na jižním pólu.

"Nebude to žádná klasická dálnice nebo silnice. Půjde spíše o jakousi udusanou cestu," vysvětlil mluvčí nadace Arthur Brown. Stavba této cesty by měla přijít na 350 milionů amerických dolarů. Otevřena by však byla pouze 100 dní v roce během letního období na jižní polokouli.

Doprava by při nezapadajícím slunci měla od Rossova moře k vědecké základně Amundsena - Scotta na pólu trvat asi jen deset dnů. Cesta bude sloužit především pro tahače a nákladní automobily pro dopravu zásob či paliva. Vozy budou moci jezdit rychlostí maximálně třináct kilometrů za hodinu.

Ekologové se bouří, vědci se radují
Zásobování základny nyní zajišťují nákladní letouny C130 Hercules, které mezi 1. říjnem a 25. únorem uskuteční na 250 letů. Pozemní doprava by podle Browna výrazně zlepšila podmínky vědecké práce na pólu.

"Až bude cesta otevřena, budeme se zde moci lépe a rychleji pohybovat. To velice usnadní a zefektivní činnost vědců v oblasti," uvedl pro britský deník The Times Karl Erb, ředitel amerického arktického programu.

Dokončena byla již první fáze projektu - zaplnění rozsedlin ledem na úseku dlouhém přibližně sedmdesát kilometrů jižně od McMurdovy stanice. V další fázi, která nastane až o příštím letním období, se upraví stezka na polárním ledovci. V třetí, závěrečné fázi se prozkoumá oblast kolem pólu.

Pokud se uvidí, že projekt je proveditelný, provede se důkladnější a rozsáhlejší studie dopadů na životní prostředí. Právě experti a ochránci životního prostředí bijí na poplach. Antarktida je poslední skutečně nedotčenou "divočinou". Ekologové se shodují na tom, že Antarktida je jedním z nejkrásnějších míst světa. A svět přece musí tuto krásu chránit.

Přejezd Antarktidy motorovým vozidlem není tak docela novým konceptem. Ve snaze získat prvenství v dobytí jižního pólu se o to kdysi pokusil slavný britský kapitán Robert Scott. Jeho "vozidlo" se však porouchalo, a tak ho předhonil konkurent Roald Amundsen. Ten vsadil na jistotu - psí spřežení.

Ačkoli kola aut již Antarktida v minulosti několikrát spatřila, současný americký plán je přesto v něčem jedinečný. Ještě nikdy totiž nikoho nenapadlo vybudovat stálou silnici k jižnímu pólu. Jeho dobytí tím však možná ztratí své kouzlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video