Rybářské městečko na jednom z Kurilských ostrovů Kunaširi

Rybářské městečko na jednom z Kurilských ostrovů Kunaširi | foto: AP

Na jižní Kurily umístíme více zbraní, vzkázal Medveděv a rozlítil Japonce

  • 134
Ruský prezident Dmitrij Medveděv na schůzce s ministry obrany a místního rozvoje řekl, že na jižních Kurilech umístí moderní zbraně, které ochrání území, jež neoddiskutovatelně náleží Rusku. Tím rozzuřil Japonce, se kterými se Moskva o strategické ostrovy v Tichomoří pře od druhé světové války.

Medveděv se loni v listopadu stal prvním ruským vládcem, který vkročil na spornou půdu v Tichém oceánu a nedlouho po něm se na chladné ostrovy vydal i ruský ministr obrany. Od té doby se spor o jižní Kurily rozhořel naplno a šéf Kremlu teď sáhl pro nejvyšší trumf - zbraně.

SPOR O KURILY

Základy sporu jsou pětašedesát let staré. Na konci druhé světové války se Rusové přesunuli na ostrovy, které tehdy patřily Japonsku, a vzali si je jako válečnou kořist. Sanfranciská dohoda Japonsku ukládala, že musí ostrovy postoupit, ale nikde nebylo napsané, že to bude právě Sovětskému svazu.

Američané v podstatě podporovali japonské nároky na ostrovy, ale Rusové dali jasně najevo, že nemají v úmyslu se stahovat. Do roku 1949 postupně z jižních Kuril vyhnali všechny japonské obyvatele.

Dnešní spor je částečně založený na národní hrdosti Japonců, kterým ostrovy vždy patřily. Mnoho z nich na nich dosud usiluje o svůj majetek. Bojuje se také o oblasti bohaté na ryby nebo naleziště vzácných surovin, které mohou hlubiny ukrývat. Z hlediska Rusů jsou ostrovy důležité kvůli přístupu do Ochotského moře.

Zdroj: BBC

"Každý musí rozumět tomu, že jižní Kurily jsou ruským územím," řekl po jednání s ministrem obrany Anatolijem Serďukovem. "Uděláme všechno pro to, abychom zvýšili svou strategickou přítomnost na ostrovech a zároveň rozvíjeli přátelské vztahy se svými sousedy," dodal Medveděv.

"Budou tam vhodné zbraně, které zajistí bezpečnost ostrovů jako nezpochybnitelné části Ruska," zdůraznil šéf Kremlu podle agentury RIA Novosti. Ministr obrany zároveň slíbil, že do konce února vypracuje program přezbrojení dělostřelecké a motostřelecké divize na jižních Kurilech.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na zdroje v ruské armádě napsala, že v oblasti jižních Kuril budou manévrovat i dvě moderní válečné lodě třídy Mistral, o jejichž dodávce se Moskva nedávno dohodla s Francií.

Jednoduchá řešení došla

Ostrá reakce Kremlu přišla jen dva dny poté, co se mezi Tokiem a Moskvou rozhořela další hádka. Japonsko totiž vyhlásilo 7. únor dnem Severních teritorií, jak oblast sporných ostrovů nazývá. Právě ten den v roce 1855 totiž podepsali Japonci dohodu, ve které si území nárokují.

Při oslavách výročí si japonský premiér Naoto Kan rýpl do Kremlu a prohlásil, že loňská návštěva ruského prezidenta na ostrovech je "nezapomenutelnou urážkou". Nacionalisté pak na shromáždění veřejně spálili ruskou vlajku, což Kreml rozlítilo.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov do Tokia vzkázal, že Kanovy poznámky byly nediplomatické. O dva dny později už Kreml vytáhl ostřejší kartu. Spor, který po druhé světové válce zabránil podepsání mírové smlouvy a nechal tak Japonsko s Ruskem formálně stále ve válečném stavu, se podle analytiků přesto brzkého rozřešení nedočká.

Kurilské ostrovy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video