Ve zchátralém domě ve vimperské Pražské ulici bydlí i Roman Čureja, Růžena Čurejová a Martina Chreckingerová.

Ve zchátralém domě ve vimperské Pražské ulici bydlí i Roman Čureja, Růžena Čurejová a Martina Chreckingerová. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na jih Čech se vracejí z ciziny desítky Romů. Nemají kde bydlet

  • 2074
Na jihočeská města se řítí velký problém. Vracejí se Romové, kteří odešli do Kanady či Anglie za lepším životem. Jejich plány na azyl se rozplynuly. Do Vánoc se jen do Volar a Vimperka vrátí podle příbuzných deset rodin, tedy zhruba padesát lidí.

Do kanadského Toronta odešel i Ladislav Bledý z Vimperka, který požádal o azyl loni v červenci. Po patnácti měsících, kdy čekal na posouzení své žádosti přistěhovaleckými úřady, ji nakonec stáhl a vrací se. Kde bude bydlet, neví. Podobně jako dalších zhruba 250 Romů, kteří s ním míří do Čech.

návrat romů

Do Volar a Vimperka na Prachaticku by se do Vánoc mělo vrátit 10 romských rodin, které odešly před rokem do Kanady za lepším životem. Po radnicích ti, kteří se už vrátili, často chtějí bydlení. Jen ve Volarech už tři takové spory, které stojí města peníze, skončily u soudu. Ve všech případech radnice zvítězila a Romům zajistit bydlení nemusela. Romové ale tvrdí, že bez pomoci měst jsou bezradní. Pronajmout si i třeba soukromý byt prý hlavně kvůli barvě pleti nedokážou. Byty, které opustili po odchodu za velkou louži, jejich sousedé často vyrabovali. Jen volarskou radnici bude stát například oprava domů u kostela stovky tisíc korun.

"Z Anglie se vrátí můj bratranec, který tam odešel se ženou a třemi dětmi. Do Vánoc je zpátky, ale kam se nastěhuje, neví ani on. Počítám, že se nastěhuje k tetě. V bytě dva plus jedna jich bude devět," popsal třiatřicetiletý Roman Čureja z Vimperka.

Radnice ale sužuje i další podobný malér. Mnoha Romům končí v bytech nájemní smlouvy a jiné bydlení si sehnat neumějí. Všichni většinou tvrdí, že by se o ně měl postarat stát a obce.

"Je to diskriminace. Radnici nic nedlužím, ale na konci prosince mi nájemní smlouva skončí. Kam půjdeme, nevím, cikánovi nikdo byt nepronajme," lamentuje Čureja, který bydlí v nechvalně známém zdevastovaném domě v Pasovské ulici ve Vimperku. Ve dvoupokojovém bytě je s matkou, mentálně postiženou sestrou a ženou.

Vimperská radnice je zatím v klidu. Problémy s Romy prý nemá. "Do svých původních bytů se nenabourali. Od radnice náhradní bydlení nedostali a většina z nich odešla někam dál," komentoval starosta Vimperka Pavel Dvořák.

Z bytů ve Volarech zmizelo vše, čím se dalo topit

Naopak, jak rychle ale může vzniknout soudní spor o bydlení, ví moc dobře radnice ve Volarech. Nepříjemné tahanice zažila už třikrát, kdy se Romové po návratu z Kanady domáhali bydlení. Ve všech případech město vyhrálo, protože Romové po odchodu přestali platit nájemné.

"Všichni vždy tvrdí, že jako město máme povinnosti jim dát byty, když oni jen na čas odjeli. Vždy se ohánějí rasismem, ale my se musíme držet zákona o obcích a ke všem přistupovat stejně," řekla starostka Volar Martina Pospíšilová.

Jaké komplikace přináší odchod i návrat Romů z ciziny, dobře ví. Například v bytech u kostela v centru Volar, kde dříve bydleli, vyrabovali jejich sousedé z bytů vše, co se dalo. Respektive, vše čím se dá topit.

Tedy parkety, skříně, kuchyňské linky. Právě proto radnice nechala zamřížovat okna a vchody do domu. "Dělali nám z toho i černou skládku," dodala Pospíšilová.

Romské rozvětvené rodiny z Volar, které se za Atlantik vydaly a už před rokem se vrátily, dnes už bydlí. Dohromady si koupily dům se třemi byty a splácejí hypotéku.

"Od radnice se čekat nic nedá. Koupili jsme dům za 1,8 milionu a měsíčně splácíme osm tisíc. A máme pokoj," uvedl jeden z mladých Romů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video