Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Thajsku (22. července 2009)

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Thajsku (22. července 2009) | foto: Reuters

Na jadernou bombu Íránu odpovíme vyzbrojením spojenců, řekla Clintonová

  • 51
Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v Thajsku naznačila, jak se Washington zachová v případě, že Írán vyrobí jadernou zbraň. Spojené státy v takovém případě vyzbrojí spojence v Perském zálivu a rozšíří v regionu protiraketový štít.

"Dveře pro rozhovory s Íránem jsou stále otevřené, ale musí být jasné, že v případě nebezpečí zajistíme lepší obranu svých spojenců v regionu," uvedla Hillary Clintonová v thajské televizi.

Šéfka americké diplomacie také varovala Írán, že vlastnictví jaderné zbraně z něj neučiní bezpečnější zemi ani hegemona v regionu. "Írán s jadernou zbraní nebude bezpečnější ani silnější, protože v regionu rozmístíme prvky protiraketové obrany," dodala americká ministryně zahraničí.

Clintonová tak Teheránu jasně vzkázala, že americká administrativa stále považuje jeho jaderný program za nebezpečí. Írán popírá, že usiluje o výrobu jaderné zbraně. Vývoj prý slouží k mírovým účelům - chce získávat více elektřiny, aby mohl lépe využívat svá ložiska ropy a plynu.

Clintonová: Spolupráce Barmy a KLDR je hrozbou

Šéf Bílého domu Barack Obama nabídl krátce po svém zvolení Íránu otevřenou ruku a společně s dalšími jadernými mocnostmi vyzval Teherán k rozhovorům o jeho nukleárním programu. Červnové prezidentské volby v zemi ale vyhrál zastánce tvrdé linie Mahmúd Ahmadínežád, který není nakloněný vyjednávání s USA. - vše o íránských volbách si přečtěte zde

Během své zahraniční cesty do Indie a Thajska nehovořila Clintonová o jaderné hrozbě poprvé. Včera vyjádřila obavy z vojenské spolupráce barmské junty se Severní Koreou. Odborníci totiž tvrdí, že KLDR ochotně prodává barmským generálům zbraně a mohla by jim poskytnout i jadernou technologii.

OBCHODY KLDR A BARMY

Barmští generálové tajně navštívili KLDR, sjednali dodávky zbraní

"Nejvíce jsem se vždy obávala šíření jaderných zbraní a zbraní hromadného ničení," řekla Clintonová během televizního rozhovoru v Bangkoku. "Pozorně sledujeme dění v Severní Koreji a obáváme se jejích nedávných dohod s Barmou," dodala.

Obavy ze spolupráce nejuzavřenějších režimů světa ještě vzrostla poté, co americké vojenské plavidlo v Pacifiku několik dní sledovalo severokorejskou loď, která podle Pentagonu vezla podezřelý náklad pro vojenskou juntu. Loď KLDR se nakonec obrátila a zamířila zpět do domovského přístavu. Odborníci ale tvrdí, že se zbraně do Barmy dostávají i jinými cestami. - více si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video