Titanic

Titanic | foto: Profimedia.cz

Na internetu jsou originální seznamy pasažérů Titanicu

  • 7
Osudy lidí, kteří se před 95 lety nalodili na "nepotopitelný" Titanic, je nyní možné sledovat on-line. Na jeden týden budou originální seznamy pasažérů, které byly dosud ukryté v národním archivu, na internetu zdarma. Cílem je nalézt příbuzné obětí katastrofy, která stála život přes 1500 lidí.

Originální seznamy pasažérů nejslavnějšího parníku byly dosud uložené ve 34 krabicích v londýnském Národním archivu.

Dohledat v nich šlo kromě jmen svědků katastrofy také jejich národnost, věk, cestovní třídu, přístav, kde se nalodili, cílovou stanici a zemi, v níž hodlají v budoucnu trvale žít. Zhlédnutí jednoho originálního seznamu obvykle stojí tři libry.

Genealogové se nyní rozhodli zájemcům o tajemství Titanicu cestu usnadnit. Plně digitalizované originální seznamy si lze na týden zdarma prohlížet na internetu, popřípadě si je stáhnout. Poté bude služba zpoplatněna.


Návod k prohlížení originálních seznamů

Na internetové stránce projektu se zájemci bezplatně zaregistrují pomocí e-mailové adresy a hesla. K prohlížení originálů je nutné mít nainstalovaný prohlížeč DjVu Browser Plug-in - software lze stáhnout přímo z uvedených stránek.

Odborníci věří, že novinka pomůže lidem, kteří pátrají po svých příbuzných žijících v cizině. Katastrofu podle historiků přežilo kolem sedmi stovek lidí, nyní z nich podle dostupných informací žijí už jen dvě ženy.

Hodinky se součástkou z Titanicu.

Příběhy těch, kteří prožili osudnou noc na Titanicu, veřejnost dodnes přitahují. Filmaři vydělávají na silném příběhu, fascinující jsou ale ve spojení s mýtem "nepotopitelné" lodi i životní příběhy dalších obětí i přeživších. Právě těm se věnují stránky Encyklopedie Titanica.

Historická záchranná vesta z Titanicu.


Legenda Titanicu 

Parník Titanic se vypravil na svou panenskou plavbu z anglického Southamptonu do New Yorku v pravé poledne 10. dubna 1912.

Nalodilo se přes 2200 lidí včetně posádky, cestující od luxusní první třídy až po nejlevnější třetí. Nikdo z nich nezkoumal, zda záchranné čluny pojmou všechny (kapacita byla jen 1200). Titanic byl přece "nepotopitelný"... 

Srážka lodi s ledovcem na pravoboku se stala dvacet minut před půlnocí dva dny po vyplutí, 12. dubna 1912. Lehkého "ťuknutí" si mnozí ani nevšimli, přesto se loď potopila během dvou a půl hodiny.

Katastrofu přežilo sedm set lidí, 1500 takové štěstí nemělo. S Titanicem spojilo osud i několik Čechů, jako stevard první třídy, tehdy dvacetiletý Rudolf Linhart z Rokycan, dva mladí číšníci Josef Kielbas a jeho kamarád Jožka Koszciuk nebo černý pasažér z kajuty 903 jménem Viktor Halva.

Vrak lodi leží v hloubce 3810 metrů asi 640 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu.


Nejlepší videa na Revue