Na hranicích bude stačit občanský průkaz

  • 46
Pokud za rok či a dva už coby občané členského státu Evropské unie pojedeme k našim sousedům, nezbytné formality na hranicích se výrazně zjednoduší. V prvních letech po vstupu (než přistoupíme k tzv. schengenskému systému) sice zůstanou na hranicích Německa, Rakouska a dalších zemí unie pohraniční kontroly, ale bude jim stačit nový typ občanského průkazu s naskenovanou podobenkou.

Ten už úřady vydávají. Od roku 2006 by ho již měli vlastnit všichni občané. Odpadnou celní kontroly a prokazování dostatečného množství finančních prostředků.

Nicméně ani po přelomovém roce 2006 občan nevystačí s jedním univerzálním dokladem. Při cestách do vzdálených zemí bude třeba i nadále cestovního pasu a také řidičský průkaz bude na samostatné kartě.

Vstup do Evropské unie ovšem Čechům nezaručí, že budou po světě cestovat bez víz, jako jsou zvyklí ostatní obyvatelé většiny členských států. Česká republika sice bude muset podle dohod uvnitř EU zrušit vízovou povinnost například pro Kanaďany, stejnou reakci z jejich strany lze očekávat jen stěží.

"Snažíme se, aby zrušení bylo oboustranné, ale může se stát, že víza zrušíme Kanadě a oni nám ne," potvrzuje Jana Reinišová z ministerstva zahraničí.

Postoj Spojených států, které zavedly jednostrannou vízovou povinnost pro Čechy, se zdá předem nekompromisní. "Čeští zástupci se nás opakovaně dotazují, zda lze očekávat zrušení víz po vašem vstupu do EU. V tuto chvíli to ale vidím jako velice málo pravděpodobné," říká Lisa Helling, mluvčí americké ambasády v Praze.

Stejný osud podle ní postihne i ostatních devět zemí, které mají příští rok v květnu vstoupit do EU. Důvod je stále stejný: počet odmítnutých žádostí o vízum trvale přesahuje dvě procenta. Navíc po útocích 11. září jsou konzulární úředníci více než obezřetní. "Systém pohovorů, a to i pro studenty, se asi ještě zpřísní," uvedl americký velvyslanec Craig Stapleton.


Video