Zničený tunel pod hranicí mezi Gazou a Egyptem

Zničený tunel pod hranicí mezi Gazou a Egyptem | foto: Profimedia.cz

Na hranici Gazy s Egyptem je opět živo, Palestinci opravují tunely

  • 30
Pod hranicí mezi pásmem Gazy a Egyptem je opět živo. Sotva skončila více než třítýdenní izraelská ofenziva, vydali se Palestinci k poničeným tunelům, které je spojovaly se světem venku. Světem, kde lze koupit léky, palivo, jídlo, ale i zbraně a střelivo. Včetně komponent pro rakety, které radikálové vysílají na židovský stát. Nejméně jednu takovou vystřelili i včera.

Ilegální tunely, kterými z Egypta dlouhé měsíce do izolovaného pásma proudil kontraband, rozčilují židovský stát. Jejich zničení patřilo k hlavním cílům operace z přelomu roku, během níž zahynulo bezmála třináct set Palestinců.

Máme v tunelech investované peníze

Izraelský útok však obyvatele pásma od podzemních prací neodradil. "Brzy cestu zprovozníme. Naším tunelem nepůjdou drogy a zbraně, my se zabýváme potravinami a benzinem. To teď lidi potřebují nejvíc. Hodně to vynáší," svěřil se zahraničním reportérům Muhammad.

Do pašeráckého projektu prý spolu s kolegy investovali asi 40 tisíc dolarů (zhruba 840 tisíc korun). Což je nemalá částka i v Evropě, o vyhladovělé Gaze nemluvě.

Izrael se nehodlá s existencí podzemních pašeráckých tras smířit. Předevčírem izraelské letectvo bombardovalo místa, kde Palestinci rekonstruují podloudnické cesty. Zasáhlo vybetonovanou trať specializovanou na přepravu tekutých paliv, kudy putovala upravená cisterna. I tu letci zasáhli.

Infografika

Jak vypadají tunely po hranicí Gazy s Egyptem

"Shodili dvě tři bomby. Ale podívej se, všichni tady pokračujeme v práci. Co také jiného?" nechal se před reportéry slyšet třicátník, který se představil jako Abú Alí.

"Bojím se, ale co mám dělat? Jinou práci neseženu," dodal sedmnáctiletý mladík, který se raději žurnalistům pravým jménem nepředstavil.

Lze těžko spočítat, kolik tunelů opět funguje. Před zahájením ofenzivy jich izraelské zdroje tušily tři stovky. Během operace jich byla většina poničena. Podle zpravodajských odhadů mezi pásmem a Egyptem proudí kontraband již opět několika desítkami podzemních tras.

Novináři se obvykle dovědí o komerčních cestách, kterými proudí neškodné komodity. Islamisté z hnutí Hamas, kteří palestinské pásmo Gazy ovládají, podobně jako další radikální skupiny využívali vlastní chodby, kterými proudily právě zbraně i peníze.

Tunely se v Gaze jeví nejen jako výnosný, byť riskantní podnik, ale rovněž jako existenční nutnost. Do Gazy teď sice proudí z izraelského území humanitární pomoc, ale tu židovský stát občas zastaví v reakci na incidenty vyprovokované radikály.

Pomoc navíc nestačí pro všechny potřebné: jen při poslední ofenzivě byly zraněny čtyři tisíce Palestinců, pět stovek z nich je ve vážném stavu. Ke špatné humanitární situaci v Gaze přispěly i dlouhé měsíce izolace, která trvá fakticky od předloňska.

O nedobré situaci v Gaze včera na palestinském Západním břehu Jordánu jednal i George Mitchell, zvláštní vyslanec amerického prezidenta Baracka Obamy.

Ohlídají hranici cizinci?

Mitchell se přimlouval za možnost legálního obchodu s Gazou, který by mohl být kontrolován a zamezil by pašování zbraní. To by však znamenalo otevřít přechody s pásmem, což zatím Izrael v zásadě odmítá.

Při jednání, která předcházela ukončení izraelské ofenzivy proti palestinským radikálům z Hamasu, byla na stole i možnost nasadit na hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem mezinárodní experty. Američané a snad i Evropané měli prostřednictvím moderní techniky odhalovat podzemní chodby.

Zatím není jasné, zda se bude projekt realizovat. Jisté je, že izraelští vyjednavači vyvíjejí tlak na Egypt, který podle jejich soudu nedělá dost pro ochranu své hranice s neklidným pásmem Gazy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video