Na Hradě bude letos méně akcí

Hradčany - Méně výstav, hudebních i divadelních představení čeká letos návštěvníky Pražského hradu. Důvodem je především oprava zázemí Španělského sálu, které ji podle představitelů Správy Pražského hradu potřebovalo jako sůl. Kvůli této i dalším rekonstrukcím nezbudou již peníze na větší kulturní akce.

"Letošní sezona na Hradě bude proto chudší než obvykle," připustila programová ředitelka Správy Pražského hradu Mária Gálová.

Hrad obohatí další expozice
Absence projektů typu deseti století architektury neznamená, že významné akce nebudou. Hradní areál především rozšíří nová stálá expozice v Letohrádku královny Anny. Sbírku afrického umění, kterou daroval Hradu německý sběratel českého původu Rainer Kreissl, plánuje Správa Pražského hradu zpřístupnit v červnu. "Tento sběratel z boží milosti věnoval Africe čtyři desetiletí badatelské práce a téměř 500 exponátů jeho sbírky odkryje návštěvníkovi netušený svět," řekl kurátor Ladislav Kesner.

V současnosti se také připravuje scénář další stálé expozice, jež bude návštěvníkům přibližovat historii Pražského hradu. Románské a gotické části Starého paláce, které se pro veřejnost otevřely díky loňské výstavě architektury, poprvé symbolicky odkryjí návštěvníkům příběh Hradu 28. října 2003. Do budoucna se také počítá s novým výstavním prostorem, který vznikne v současnosti rekonstruované kapli Paláce šlechtičen. Ředitelka památkové péče Hradu Eliška Fučíková si představuje, že tam bude vystavovat výsledky práce restaurátorských dílen Hradu.

"Momentálně běží textilní dílny. Jednotlivé exponáty představíme s popisem jejich příběhů a bohatou dokumentací jejich restaurování," slíbila.

Zajímavé projekty by neměly chybět
Ani letos nebudou chybět tradiční festivaly, ať už jde o letní Shakespearovské slavnosti nebo hudební cyklus Struny podzimu. Milovníci kultury nepřijdou ani o pravidelný dubnový recitál, při němž se již šest sezon představují interpreti nejzvučnějších jmen na mimořádném koncertu určeném speciálně pro Pražský hrad.

"Do konce ledna chceme definitivně upřesnit letošní hvězdu - pravděpodobně to bude Pavel Šprocl," uvedla Dana Macháčková z tiskového oddělení Správy Pražského hradu. Stěžejními krátkodobými projekty tohoto roku budou podle ní dvě výstavy v Císařské konírně.

Konfrontaci uměleckých děl starých i moderních Mistrů s dokumentární fotografií ze současného světa si vytkla za cíl výstava Exil v umění. "Kancelář Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Praze si tímto projektem připomene padesáté výročí svého založení," upřesnila Macháčková.

Největší výstavou pak bude projekt Fenomén: Česká loutka, která začne v říjnu a potrvá až do února dalšího roku. Ještě předtím však souhrnnou prezentaci tradice českého loutkářství uvidí Francouzi v rámci Českého pavilonu v Paříži.

"Návštěvníci uvidí mnoho zápůjček z českých veřejných i soukromých sbírek - od marionet kočovných loutkářů přes rodinné divadlo až po moderní loutky vytvořené současnými výtvarníky. V této kvalitě bude téma veřejnosti představeno poprvé," přislíbila Macháčková.

Jeden z hlavních bodů letošního kulturního programu má již Správa Pražského hradu za sebou. Od středy je pro veřejnost po roce znovu přístupná Obrazárna Pražského hradu v renesančních prostorech koníren, které upravil hradní architekt Bořek Šípek. V stálé expozici jsou vystavena nejvýznamnější díla historického a moderního malířství z rozsáhlé sbírky Pražského hradu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video